Pregled bibliografske jedinice broj: 613517
Koncentracija toksičnih elemenata u nekim organima jazavca (Meles meles l.) iz različitih stanišnih tipova
Koncentracija toksičnih elemenata u nekim organima jazavca (Meles meles l.) iz različitih stanišnih tipova, 2012., doktorska disertacija, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Osijek
CROSBI ID: 613517 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koncentracija toksičnih elemenata u nekim
organima jazavca (Meles meles l.) iz različitih
stanišnih tipova
(Concentration of toxic elements in some organs
of Eurasian badger (Meles meles L.) from
different habitat types)
Autori
Milin Radić, Svjetlana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poljoprivredni fakultet u Osijeku
Mjesto
Osijek
Datum
10.12
Godina
2012
Stranica
107
Mentor
Ozimec, Siniša
Neposredni voditelj
Florijančić, Tihomir
Ključne riječi
jazavac ; stanište ; toksičnost ; metali ; onečišenje ; okoliš
(badger ; habitat ; toxicity ; metals ; pollution ; environment)
Sažetak
Teški metali se kroz hranidbene lance u ekosustavima prenose i akumuliraju u organima i djeluju toksično u životinjskom organizmu. Stoga su divlji sisavci pogodni bioindikatori onečišćenja okoliša teškim metalima. Prikazani su rezultati istraživanja koncentracije toksičnih elemenata: arsena, kadmija, olova i žive u bubregu, mišiću i jetri jazavca. Analizirani su uzorci s 53 jedinke prikupljene u Jadranskom i Panonskom području Hrvatske u razdoblju 2009.-2011. godine. Vrijednosti iznad najviše dopuštene količine utvrđene su za: arsen u 3, 8 % mišića ; kadmij u 76 % uzoraka bubrega, 38, 5 % jetre i 17, 3 % mišića ; olova u 17, 3 % mišića, 7, 7 % jetre i 4, 0 % bubrega ; žive u 16 % bubrega i 1, 92 % jetre. Statistički je značajna veća koncentracija Cd i Hg u bubregu, što potvrđuje da je bubreg ciljni organ za akumulaciju teških metala. Statistički je značajna i veća prisutnost žive u mišiću jedinki iz Jadranskog područja. Spolna predispozicija je utvrđena za Cd u mužjaka iz Panonskog područja. Viša koncentracija Pb i Hg zabilježena je u ženki iz oba područja. Bioakumulacija As i Hg najviša je u odraslih jedinki. Jazavac u istraživanim područjima živi u različitim stanišnim tipovima. U Jadranskom području prevladavaju termofilne, vazdazelene šume, šikare i suhi travnjaci ; u Panonskom području to su mozaici poljoprivrednih površina, listopadne šume, šikare i vlažni travnjaci. Teški metali prirodno su prisutni u geološkoj podlozi, sedimentima i vodi. Najvažniji antropogeni izvori su: emisije iz cestovnog prometa, industrijskih postrojenja i sektora odlaganja otpada. Više koncentracije teških metala pronađene su u područjima s izraženim utjecajem čovjeka. Konzumiranje iznutrica, ali i mesa jazavaca potencijalni je rizik po ljudsko zdravlje i treba ih izbjegavati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0000000-3590 - Epizootiološka istraživanja nametničkih bolesti divljači u istočnoj Hrvatskoj (Florijančić, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek