Pregled bibliografske jedinice broj: 613226
Mjere spontane emocionalne regulacije i aktivacija simpatikusa
Mjere spontane emocionalne regulacije i aktivacija simpatikusa // 18. naučni skup: Empirijska istraživanja u psihologiji - rezimei / Tošković, Oliver (ur.).
Beograd: Institut za psihologiju i Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, 2012. str. 168-168 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 613226 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjere spontane emocionalne regulacije i aktivacija simpatikusa
(Measures of spontaneous emotion regulation and sympathetic activation)
Autori
Gračanin, Asmir ; Kardum, Igor ; Cek, Maša ; Vehovec, Tea ; Babić, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
18. naučni skup: Empirijska istraživanja u psihologiji - rezimei
/ Tošković, Oliver - Beograd : Institut za psihologiju i Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, 2012, 168-168
ISBN
978-86-86563-33-0
Skup
18. naučni skup: Empirijska istraživanja u psihologiji
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 10.02.2012. - 11.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
emocionalna supresija; ponovna koginitivna procjena; situacijske mjere; simpatikus
(emotional suppression; reappraisal; situational measures; sympathetic activation)
Sažetak
Cilj eksperimenta bio je ispitati povezanost spontane upotrebe različitih strategija regulacije emocija i simpatičke aktivacije tokom doživljavanja negativnih emocija. Spontana upotreba emocionalne supresije i ponovne kognitivne procjene mjerene su upitnikom Emotion Regulation Questionnaire (ERQ) prilagođenim za procjenjivanje upotrebe strategija regulacije u specifičnoj situaciji. U istraživanju je sudjelovalo 149 ispitanika, studenata različitih fakulteta Sveucilišta u Rijeci. Negativne emocije su inducirane upotrebom jednog standardiziranog emocionalnog filmskog isječka dok je za mjerenje temeljne razine simpatičke aktivacije korišten jedan emocionalno neutralni isječak. Tokom gledanja filmskih isječaka kao indikatori simpatičke aktivacije mjereni su elektrodermalna aktivacija i amplituda perifernog pulsa. Prikupljeni su podaci o subjektivnom iskustvu negativnog afekta, pomoću upitnika sastavljenog za potrebe ovog istraživanja. Subjektivno iskustvo i upotreba strategija regulacije mjereni su retrogradno, neposredno nakon prezentacije emocionalnog isječka. Utvrđeno je postojanje pozitivne korelacije između upotrebe ponovne kognitivne procjene i porasta atkivacije simpatikusa na mjeri amplitude perifernog pulsa (r=0.19, p<0.05). Ovakva povezanost opstaje i nakon statističke kontrole subjektivnog iskustva negativnih emocija. Rezultati su u suprotnosti s nalazima prethodnih istraživanja koja su uključivala direktnu manipulaciju strategijama regulacije emocija, a interpretirani su u kontekstu različitosti metodologija kao i u kontekstu važnosti individualnih razlika u upotrebi ponovne kognitivne procjene. Ponuđene su sugestije za poboljšanje mjerenja upotrebe emocionalne supresije i ponovne kognitivne procjene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2658 - Osobine ličnosti, emocionalni i socijalni procesi kao odrednice zdravlja (Kardum, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka