Pregled bibliografske jedinice broj: 613170
Pravni aspekti upravljanja lukama unutarnjih voda
Pravni aspekti upravljanja lukama unutarnjih voda, 2013., doktorska disertacija, Pravni fakultet, Osijek
CROSBI ID: 613170 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravni aspekti upravljanja lukama unutarnjih voda
(Legal Aspects of Inland Ports Management)
Autori
Horvat, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Pravni fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
17.01
Godina
2013
Stranica
260
Mentor
Bolanča, Dragan
Ključne riječi
luke unutarnjih voda; pravna regulativa; organizacijsko-upravljački koncept; imovinsko-pravni odnosi; koncesije; odobrenja; komparativni prikaz; morske luke; lučko-agencijski poslovi; sustav kvalitete
(inland ports; regulations; organisation and management; ownership issues; concessions; licence; sea ports; agency; quality management system)
Sažetak
Luke unutarnjih voda značajan su segment hrvatskog gospodarstva. Udio riječnog prometa u ukupnom prometu u Republike Hrvatske je zanemariv i manji je od 1%. Ta činjenica je zabrinjavajuća i neshvatljiva ako imamo na umu sve prednosti koje ima riječni promet u odnosu na ostale prometne grane. Kao najznačajnije prednosti istaknuti ćemo njegovu sigurnost, ekonomičnost i ekološku prihvatljivost. Hrvatske luke na unutarnjim vodama su subjekti prisutni kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu te se stoga u njima mora osigurati dinamičnost i tržišna prilagodljivost ali u isto vrijeme se treba ostvarivati javni interes koji luke od značaja za Republiku Hrvatsku imaju. Kako bi se ti ciljevi realizirali nužno je osigurati zadovoljavajuću i fleksibilnu zakonsku podlogu usklađenu s međunarodnim zahtjevima i aktima te isto tako jasno strateški planirati razvoj i ulaganja u infrastrukturu i suprastrukturu prema unaprijed utvrđenim ciljevima i mjerljivim kriterijima. Nužno je otkloniti sve zapreke nesmetanom razvoju, to su u prvom redu nejasno definirani imovinsko-pravni odnosi koji su kočnica nizu poslovnih projekata. Isto tako, nadležnosti pojedinih institucija su nejasno razgraničene što je dodatna otegotna okolnost. Prilikom osnivanja lučkih uprava korišten je model upravljanja morskim lukama. Pravno uređenje morskih i luka unutarnjih voda ima određene sličnosti ali i značajne razlike na koje ukazujemo u radu. Modeli upravljanja lukama mogu biti različiti i svaki od njih ima određene prednosti i nedostatke te je, s tim u skladu, potrebno pronaći odgovarajući za svaku luku. Dodatna vrijednost uslugama u luci i obavljanju javne službe lučkih uprava može biti uvođenje sustava upravljanja kvalitetom putem kojih će se jasno razgraničiti odgovornosti i ovlasti te propisati procedure s pomoću kojih će se jednostavnije prevenirati i otklanjati nepravilnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek