Pregled bibliografske jedinice broj: 612801
Evolucijska psihologija i nasilje
Evolucijska psihologija i nasilje // Zbornik radova III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja održanog u Osijeku 2010. godine: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu: izazov obitelji, školi i zajednici / Šincek, Daniela (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012. str. 37-
CROSBI ID: 612801 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evolucijska psihologija i nasilje
(Evolutionary psychology and violence)
Autori
Kardum, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Zbornik radova III. znanstveno-stručnog skupa posvećenog pitanjima nasilja održanog u Osijeku 2010. godine: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu: izazov obitelji, školi i zajednici
Urednik/ci
Šincek, Daniela
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2012
Raspon stranica
37-
ISBN
978-953-314-045-2
Ključne riječi
evolucijska psihologija, adaptacije, nasilje
(evolutionary psychology, adaptations, violence)
Sažetak
U zadnjih petnaestak godina principi moderne sintetičke teorije evolucije sve se više koriste kao teorijski okvir za istraživanja u psihologiji i drugim društvenim znanostima. Primijenjeni u psihologiji (evolucijska psihologija), oni su prvenstveno usmjereni na razumijevanje psiholoških mehanizama koji su procesima prirodne i seksualne selekcije oblikovani tijekom miliona godina evolucije, jer su u okolini naših predaka omogućavali lakše preživljavanje i reprodukciju. Ti su psihološki mehanizmi sastavni dio prirode i suvremenih ljudi, koji žive u okolini koja je u nekim aspektima vrlo različita od okoline u kojoj su ti mehanizmi oblikovani. Zbog toga je vrlo važno razumjeti kako su te promjene u okolini djelovale na funkcioniranje tih mehanizama. Evolucijska perspektiva omogućava nam razumijevanje porijekla i funkcije kognitivnih mehanizama koji produciraju nasilje. Jedna od osnovnih prednosti korištenja evolucijske teorije u području nasilja u obitelji jest u tome što omogućava integraciju niza naizgled nepovezanih fenomena i istraživanja. Nadalje, kao integrativna meta-teorija ona omogućava postavljanje niza neočiglednih predikcija u različitim područjima istraživanja. Jedna od najvažnijih implikacija njezine primjene je stvaranje preduvjeta da javne politike i zakonodavstvo vezano uz nasilje u obitelji počivaju na znanstvenim spoznajama o ljudskoj prirodi, a ne na moralističkim pristranostima, vjerskim dogmama i predrasudama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2658 - Osobine ličnosti, emocionalni i socijalni procesi kao odrednice zdravlja (Kardum, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Igor Kardum
(autor)