Pregled bibliografske jedinice broj: 612780
Jesu li psihološki simptomi povezani s efikasnošću studiranja?
Jesu li psihološki simptomi povezani s efikasnošću studiranja? // Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka / Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012. str. 159-159 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 612780 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jesu li psihološki simptomi povezani s efikasnošću studiranja?
(Are psychological symptoms related to academic efficiency)
Autori
Živčić-Bećirević, Ivanka ; Jakovčić, Ines ; Juretić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka
/ Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012, 159-159
ISBN
978-953-55079-1-8
Skup
20. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 07.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
anksioznost; depresivnost; psihosomatski simptomi; studenti; akademski uspjeh
(anxiety; depression; psychosomatic symptoms; university students; academic achievement)
Sažetak
Psihičko zdravlje studenata pobuđuje sve veći interes istraživača diljem svijeta. Brojna istraživanja upućuju na značajno povećanje psiholoških problema s kojima se studenti suočavaju, što je dodatno otežano njihovom nespremnošću za traženje pomoći zbog straha od stigmatizacije i socijalnog isključivanja. Rezultati novijih istraživanja upućuju na porast ozbiljnijih simptoma stresa i anksioznosti, podvostručen broj depresivnih studenata u posljednjih 10 godina, te trostruko povećanje incidencije suicidalnih pokušaja. Ovim se Istraživanjem pokušala utvrditi zastupljenost anksioznih, depresivnih i psihosomatskih simptoma kod studenata na početku studija, kao i promjene u njihovoj zastupljenosti tijekom 3 godine praćenja. Pored toga, željelo se provjeriti razliku u zastupljenosti simptoma između uspješnih i neuspješnih studenata te onih koji su odustali od studija. Reprezentativnim uzorkom obuhvaćena su 492 studenta prve godine studija različitih fakulteta, od čega 60% djevojaka. Primijenjena je Skala depresivnosti (BDI-II), Skala anksioznosti (BAI) i Ljestvica subjektivnih zdravstvenih tegoba (SHC). Iako rezultati upućuju da na početku studija studenti u prosjeku nemaju značajno izražene simptome anksioznosti, depresivnosti i psihosomatike, utvrđeno je da 50% studenata ima povišen rezultat na skali anksioznosti (34% blago i 16% umjereno/teže). 23% studenata ima značajno povišene depresivne simptome, dok 7% njih navodi suicidalna razmišljanja. Ponovljenim ispitivanjem iste grupe studenata utvrđeno je da na 2. godini studija dolazi u prosjeku do značajnog povećanja psihosomatskih simptoma. Uočava se i trend povećanja anksioznih, dok se izraženost depresivnih simptoma ne mijenja. Usporedbom tri grupe studenata, utvrđeno je da oni koji su odustali od studija imaju na 2. godini značajno više depresivnih i psihosomatskih, ali ne i anksioznih, simptoma u usporedbi s onima koji ostaju na studiju. Među studentima triju grupa nema razlika u izraženosti psiholoških simptoma na početku studija. Dobiveni podaci upućuju na potrebu ranog prepoznavanja studenata s psihološkim problemima te razvijanje preventivnih i intervencijskih programa s ciljem poboljšanja njihove kvalitete života te ustrajanja u realizaciji akademskih ciljeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka