Pregled bibliografske jedinice broj: 61266
Endemska gušavost školske djece na otoku Krku
Endemska gušavost školske djece na otoku Krku // Zbornik sažetaka-I.Hrvatski epidemiološki kongres
Split, 1999. str. 74-74 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 61266 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Endemska gušavost školske djece na otoku Krku
(Endemic goitre of schholchildren on the Island of Krk)
Autori
Mesaroš-Kanjski, Elika ; Kusić, Zvonko ; Kaić-Rak, Antoinette ; Antonić-Degač, katica ; Jonjić, Anto
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka-I.Hrvatski epidemiološki kongres
/ - Split, 1999, 74-74
Skup
I.Hrvatski epidemiološki kongres
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 12.05.1999. - 15.05.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Na otoku Krku istraživanjem je obuhvaćeno 1975 školske djece, životne dobi od 7 do 19 godina i 2160 školske djece u kontrolnim skupinama na otocima Cres-Lošinj i Rab.
Prevalencija gušavosti u školske djece na otoku Krku u dobi od 7 do 19 godina iznosila je 29.8%. To otok Krk svrstava u područja s umjerenom do težom gušavošću. U kontrolnoj skupini školske djece s otoka Cres-Lošinj i Rab prevalencija je iznosila 15.7% što je statistički značajna razlika u odnosu na otok Krk (P < 0.01). Prevalencija gušavosti bila je veća u djevojčica, nego u dječaka (35% : 25.6% odnosno 1.4 : 1) u dobi od 7 do 14 godina, a u dobi od 15 do 19 godina razlika je bila još veća (44.1% : 26.5% odnosno 1.7 : 1). Gušavost je najčešće bila izražena u stupnju Ia, 25.7%, zatim Ib, 4%, a najmanje u stupnju II, 0.1%. Iz rezultata istraživanja vidljivo je da u područjima s većom prevalencijom gušavosti (otok Krk u odnosu na kontrolnu skupinu) razina ekskrecije joda u urinu nije bila značajno niža nego u područjima s nižom prevalencijom gušavosti. Ta razlika nije nuočena niti u odnosu na stupanj povećanja štitnjače u školske djece kontrolne skupine. Međutim, razina TSH bila je veća u djece s otoka Krka nego u djece kontrolne skupine.
Porast prevalencije gušavosti na otoku Krku u odnosu na prethodno razdoblje kao i prevalencija na razini umjerene i teže endemske gušavosti govori u prilog deficita joda u prehrani, te su uputili na potrebu povećanog jodiranja kuhinjske soli, kako za ljudsku tako i za životinjsku uporabu. Tim prije što su rezultati ispitivanje jodinacije soli ukazali na niže vrijednosti joda u kuhinjskoj soli, a sol za životinjsku uporabu nije uopće bila jodirana. S druge strane nepostojanje razlike u ekskreciji joda u urinu između djece s područja veće prevalencije gušavosti, te između djece s povećanom štitnjačom na otoku Krku i u kontrolnoj skupini, upućuje na to da deficit joda nije jedini čimbenik u etiologiji gušavosti na otoku Krku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita