Pregled bibliografske jedinice broj: 612610
Dinamika usvajanja hraniva i akumulacija suhe tvari konoplje u ovisnosti o gnojidbi dušikom
Dinamika usvajanja hraniva i akumulacija suhe tvari konoplje u ovisnosti o gnojidbi dušikom // Agronomski glasnik, 74 (2012), 1; 17-29 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 612610 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamika usvajanja hraniva i akumulacija suhe
tvari konoplje u ovisnosti o gnojidbi dušikom
(Nutrient uptake dynamics and dry matter
accumulation in hemp in relation to nitrogen
fertilization)
Autori
Augustinović, Zvjezdana ; Pospišil, Milan ; Butorac, Jasminka ; Vukobratović, Marija ; Peremin-Volf, Tomislava ; Katana, Ivan
Izvornik
Agronomski glasnik (0002-1954) 74
(2012), 1;
17-29
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
konoplja ; gnojidba dušikom ; suha tvar ; dušik ; fosfor ; kalij
(hemp ; nitrogen fertilization ; dry matter ; nitrogen ; phosphorus ; potassium uptake)
Sažetak
U dvogodišnjim poljskim pokusima (2004. i 2005. godine) na pokušalištu Visokoga gospodarskog učilišta u Križevcima provedena su istraživanja s ciljem utvrđivanja utjecaja rastućih količina dušika (0, 60, 120, 180 kg N/ha) u gnojidbi na akumulaciju suhe tvari te dinamiku usvajanja dušika, fosfora i kalija kod industrijske konoplje. Biljni materijal za analizu uziman je četiri puta tijekom vegetacije (20, 40, 60 i 80 dana nakon nicanja). Utvrđeno je da se povećavanjem količine dušika u gnojidbi od 0 do 180 kg/ha akumulacija suhe tvari povećavala, međutim dobivene razlike statistički su značajne samo u sušnoj 2005. godini i to u početnim fazama vegetacije (20 i 40 dana nakon nicanja). Najveća akumulacija suhe tvari odvija se između 40-tog i 60-tog dana nakon nicanja. U obje godine istraživanja udio dušika u suhoj tvari biljke značajno je rastao s povećanjem količine dušika danog gnojidbom samo između 20 i 40 dana nakon nicanja, dok nakon toga razdoblja količina dušika nije imala značajnog utjecaja na apsorpciju dušika. Najveća apsorpcija dušika odvija se između 20-tog i 40-tog dana nakon nicanja. Gnojidba dušikom u prvim fazama vegetacije rezultirala je smanjenjem, a u kasnijim fazama vegetacije povećanjem apsorpcije fosfora. Najintenzivnija apsorpcija fosfora odvija se između 20. i 40–tog dana nakon nicanja. Gnojidba dušikom nije imala utjecaja na apsorpciju kalija, a najveći udio kalija u suhoj tvari biljke utvrđen je 40 dana nakon nicanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoko gospodarsko učilište, Križevci,
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Jasminka Butorac
(autor)
Milan Pospišil
(autor)
Marija Vukobratović
(autor)
Tomislava Peremin Volf
(autor)
Zvjezdana Augustinović
(autor)