Pregled bibliografske jedinice broj: 612415
Signali komunikacijske namjere u akademskom diskursu
Signali komunikacijske namjere u akademskom diskursu // Diskurs i Dijalog, Teorije, metode i primjene / Karabalić, Vladimir ; Aleksa Varga, Melita ; Pon, Leonard (ur.).
Osijek: HDPL, Filozofski fakultet u Osijeku, 2011. str. 381-400 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 612415 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Signali komunikacijske namjere u akademskom diskursu
(Signals of Communicative Intent in Academic Discourse)
Autori
Jurčić Katunar, Cecilija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Diskurs i Dijalog, Teorije, metode i primjene
/ Karabalić, Vladimir ; Aleksa Varga, Melita ; Pon, Leonard - Osijek : HDPL, Filozofski fakultet u Osijeku, 2011, 381-400
ISBN
978-953-314-038-4
Skup
24. međunarodni znanstveni skup Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku Diskurs i dijalog
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.05.2010. - 22.05.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
akademski diskurs; znanstveni stil; komunikacijska namjera; žanr; diskursna zajednica; metadiskurs
(academic discourse; types of texts; communicative strategies)
Sažetak
Zadnjih godina raste interes za proučavanjem komunikacijske naravi različitih tipova tekstova, primarno onih s eksplicitno izraženom komunikacijskom funkcijom kakav je primjerice reklamni ili publicistički diskurs. Znanstveni tekstovi pak, kao tradicionalni reprezentanti akademskog diskursa, formalnim odsustvom svake osobnosti i subjektivnosti kao temeljnih zadanosti žanra uspijevaju prikriti vlastitu komunikacijsku funkciju te se stoga nisu običavali promatrati kao svjesno oblikovane poruke nekome namijenjene iako to nesumnjivo jesu. Bez obzira na znanstveni doprinos ovakvog tipa tekstova valja imati naumu njihovu zališnost kao bitnu oznaku u većem dijelu ispisa koja je posljedica referencija na ranije objavljene znanstvene spoznaje s kojima svaki znanstveni tekst neskriveno ulazi u dijalog, a što postaje temelj za komunikaciju s čitateljem koji takvu intertekstualnost može iščitati i koji s autorom dijeli kontekst konkretne akademske zajednice. Vješto manipulirajući razinom osobnosti autori predviđaju očekivanja, znanja i interese mogućih čitatelja i koristeći različite jezične i komunikacijske strategije s njima ulaze u svojevrsni virtualni dijalog. S jedne se strane mogu prepoznati dijaloške oznake koje upućuju na odašiljatelja u smislu stavova i uvjerenja upredenih u naizgled objektivan i osobnosti lišen tekst, a s druge dijaloške oznake autorova više ili manje izravna obraćanja potencijalnom čitatelju kojima ga se usmjerava k valjanoj interpretaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092643-2642 - Tekstološki i pragmalingvistički opisi hrvatskoga jezika (Badurina, Lada, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Cecilija Jurčić Katunar
(autor)