Pregled bibliografske jedinice broj: 611953
Hrvatska stambena arhitektura 17. i 18. stoljeća u europskom kontekstu
Hrvatska stambena arhitektura 17. i 18. stoljeća u europskom kontekstu. Split: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2012 (Udžbenici i skripta)
CROSBI ID: 611953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska stambena arhitektura 17. i 18. stoljeća u europskom kontekstu
(Croatian Residential Architecture of the 17th and 18th Century in the European Context)
Autori
Horvat-Levaj, Katarina
Ostali urednici
Trogrlić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, udžbenici i skripta, znanstvena
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2012
Stranica
102
ISBN
978-953-7395-47-6
Ključne riječi
Hrvatska; barok; stambena arhitektura; tipologija stil
(Croatia; Baroque; residential architecture; typology; style)
Sažetak
Reprezentativna stambena arhitektura podizana na području Hrvatske tijekom 17. i 18. stoljeća, dakle razdoblja obilježenog baroknim stilom, u kvantitativnom i kvalitativnom znači bitan segment njezine graditeljske baštine. Kao i cjelokupno graditeljstvo navedenog razdoblja, stambena je arhitektura izravno povezana s povijesnim prilikama te se stoga politička podijeljenost Hrvatske odrazila na izrazito regionalnom karakteru njezine rezidencijalne arhitekture. Ujedno dvije osnovne hrvatske regije – kontinentalna s tradicijom Hrvatskog Kraljevstva uklopljenog u Habsburšku Monarhiju i obalna pod dominacijom Venecije – pripadaju ne samo u političkom nego i u kulturnom pogledu dvama »svjetovima« – srednjoeuropskom i mediteranskom. Navedenu podvojenost umanjuju tek iznimke poput prodora srednjoeuropskoga kulturnog kruga na sjeverni Jadran, rezultirajući u baroknom graditeljstvu osebujnim spojem austrijskih i venecijanskih utjecaja. I fenomen Dubrovačke Republike – slobodnog grada-države – na krajnjem jugu Hrvatske imao je dalekosežne posljedice u arhitekturi orijentiranoj (za razliku od venecijanske Dalmacije) prema samome Rimu, ali i južnoj Italiji. Valja istaknuti da stilsko-tipološki poticaji za formiranje stambene arhitekture 17. i 18. stoljeća na području Hrvatske dolaze izvana. U pravilu visoka kultura plemićkih naručilaca te njihova često značajna politička uloga otvorila im je mogućnost pristupa europskim kulturnim središtima, od Rima i Venecije, do Beča i Graza. Angažiravši ponekad strane projektante za gradnju svojih palača i dvoraca, oni stvaraju prototipove za prihvaćanje inovacija na domaćem tlu. S obzirom na navedena različita stilsko-tipološka ishodišta – mediteranska (talijanska) na jednoj i srednjoeuropska na drugoj strani, logičan je i različit razvoj stambene arhitekture u pojedinim hrvatskim regijama. No u kontekstu cijeloga državnog teritorija može se izvršiti generalna podjela na 17. stoljeće koje odgovara ranom baroku, i 18. stoljeće koje obuhvaća visoki i kasni barok. Uz barokni izričaj zamjetljiva je paralelna primjena drugih stilskih izraza, bilo da je riječ o renesansi i manirizmu koji u stambenoj arhitekturi dominiraju tijekom 17. stoljeća, bilo da se radi o rokokou i klasicizmu što se javljaju u drugoj polovini 18. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
020-0202684-2706 - Arhitektura i urbanizam Hrvatske od 16. do 18. stoljeća - ishodišta i kontekst (Horvat-Levaj, Katarina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb
Profili:
Katarina Horvat-Levaj
(autor)