Pregled bibliografske jedinice broj: 610929
Utjecaj ekonomskih teorija o ljudskoj prirodi na razvijenost socio-ekonomskog ponašanja trgovačkih društava
Utjecaj ekonomskih teorija o ljudskoj prirodi na razvijenost socio-ekonomskog ponašanja trgovačkih društava, 2012., doktorska disertacija, Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković", Pula
CROSBI ID: 610929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj ekonomskih teorija o ljudskoj prirodi na razvijenost socio-ekonomskog ponašanja trgovačkih društava
(The Influence of Economic Theories of Human Nature on the Development of the Socio-Economic Behavior of Business Enterprises)
Autori
Lacmanović, Sabina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković"
Mjesto
Pula
Datum
14.06
Godina
2012
Stranica
243
Mentor
Škare, Marinko
Ključne riječi
ekonomski čovjek; heterodoksne teorije o ljudskoj prirodi; socio-ekonomsko ponašanje; socio-ekonomsko trgovačko društvo; humano poduzeće; socio-ekonomski management; svrha i odgovornosti trgovačkih društava i direktora
(Homo Economicus; Heterodox Men; socio-economic behavior; socio-economic corporation; human firm; socio-economic management; purpose and accountabillity of corporations and its executives)
Sažetak
Ekonomski čovjek ili Homo Economicus teorija je o ljudskoj prirodi koja se usprkos svojim značajnim ograničenjima i dalje koristi kao temeljno sredstvo ekonomske analize ponašanja pojedinaca, organizacija, ali i sustava u cjelini. Propitivanjem valjanosti pretpostavki ove redukcionističke teorije i dosega njenog utjecaja na poslovni svijet i društvo, pristupilo se istraživanju čiji je temeljni cilj bio dokazati potrebu izučavanja i podučavanja različitih modela ljudske prirode te osvijestiti i dokazati njihov utjecaj na razvijenost socio-ekonomskog ponašanja trgovačkih društava i njihovih direktora. U radu je dan pregled heterodoksnih teorija o ljudskoj prirodi te su pojašnjeni koncepti socio-ekonomskih trgovačkih društava, humanog poduzeća i socio-ekonomskog managementa. Posebno značajan doprinos rada je u kreiranju teorijskog modela međuveza dominantne ekonomske teorije o ljudskoj prirodi i stupnja razvijenosti socio-ekonomskog ponašanja trgovačkih društava i njihovih direktora te uspješnosti poslovanja istih. Provedenim empirijskim istraživanjem, na uzorku od 120 direktora srednje razine u trgovačkim društvima na teritoriju cijele Republike Hrvatske, dokazana je veza između stupnja dominacije/usvojenosti određene ekonomske teorije o ljudskoj prirodi i stupnja razvijenosti socio-ekonomskog ponašanja. Također, potvrđeno je kako je unapređenjem programa visokog obrazovanja ekonomista (managera) u području ekonomskih teorija o ljudskoj prirodi, socio-ekonomskih trgovačkih društava i socio-ekonomskog managementa te promicanjem koncepta socio-ekonomskog trgovačkog društva moguće utjecati na stupanj razvijenosti socio-ekonomskog ponašanja. Rezultati su pokazali i kako je usvajanjem odgovarajuće pravne regulative, osobito u području definiranja svrhe i odgovornosti trgovačkih društava i njihovih direktora, moguće izravno utjecati na promjene u ekonomskom ponašanju. Temeljem rezultata istraživanja autorica poziva na raspravu o potrebi zakonskog redefiniranja svrhe postojanja i odgovornosti trgovačkih društava i njihovih direktora, te na promicanje sveobuhvatnije ekonomske teorije o ljudskoj prirodi, prvenstveno unapređenjem i obogaćivanjem programa visokog obrazovanja ekonomista, kako bi se time potaklo trgovačka društva i njihove direktore da usvoje realniju sliku o ljudskoj prirodi te da se slijedom toga u svojem poslovanju ponašaju i razmišljaju socio-ekonomski, odnosno na dobrobit društva u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
303-0811403-2452 - Reforma prava društava i korporativnog upravljanja u EU i hrvatsko pravo (Maurović, Ljiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli