Pregled bibliografske jedinice broj: 610678
Komparativna metoda i filološke analize novovjekovnih hrvatskoglagoljskih tekstova
Komparativna metoda i filološke analize novovjekovnih hrvatskoglagoljskih tekstova // Peti hrvatski slavistički kongres: zbornik sažetaka / Turk, Marija (ur.).
Rijeka: Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkog društva - Filozofski fakultet Sveučilišta u RIjeci, 2010. str. 30-31 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 610678 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komparativna metoda i filološke analize novovjekovnih hrvatskoglagoljskih tekstova
(The Comparative Method and Philological Analysis of Croatian Glagolitic Texts in the Modern Period)
Autori
Sanković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Peti hrvatski slavistički kongres: zbornik sažetaka
/ Turk, Marija - Rijeka : Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkog društva - Filozofski fakultet Sveučilišta u RIjeci, 2010, 30-31
ISBN
978-953-6104-72-7
Skup
Peti hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 07.09.2010. - 10.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
komparativna metoda; hrvatskoglagoljski tekstovi; liturgijski tekstovi; novi vijek
(comparative method; Croatian Glagolitic texts; liturgical texts; Modern Period)
Sažetak
Paradigma koja se dosad primjenjivala u filološkoj analizi hrvatskoglagoljskih srednjovjekovnih tekstova temeljila se na komparativnu proučavanju tekstova na horizontalnoj (stilska raslojenost) i vertikalnoj (jezični i tekstološki razvoj unutar pojedinoga žanra) ravni. Najčešće je cilj takvih pristupa bio opis stilskoga rekvizitarija tekstova, temeljen na proučavanju funkcije jezičnih sredstava, ili određenje jezika s obzirom na udio staroslavenskih i starohrvatskih elemenata, nerijetko uz kvantificiranje gramatičkih podataka. No književni je jezik u ranome novovjekovlju, odnosno 16. stoljeću, uvjetovan novim povijesnim okvirima, pa takva istraživanja moraju uvažiti i neke nove parametre, kao što su primjerice izmijenjena autorska uloga i šira uporaba tiska, nova uloga staroslavenskoga jezika, tada već znatnije diferencirana narječja i dr. U izlaganju će se razmatrati ograničenja u primjeni dosadašnjih metodoloških modela na obradu tekstova ranoga novovjekovlja i pokušati osvijetliti njihova primjerenost. Pokušat će se odgovoriti na pitanja kakav je doseg komparatistike u proučavanju književnoga jezika toga razdoblja, zadržava li ona primat u metodologiji, je li dostatno izmijeniti njezina polazišta i teorijske postavke u odnosu na tradicionalnu paradigmu ili je nužno izgraditi potpuno nov metodološki okvir, u kolikoj je mjeri ona (bila) ovisna o nacionalnoj znanstvenoj politici i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300620-0632 - Enciklopedija hrvatskoga glagoljaštva (Damjanović, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Eterović
(autor)