Pregled bibliografske jedinice broj: 61042
Prikaz kirurškog liječnja adenokarcinoma kolona i rektuma u proteklih 10 godina na Klinici za kirurgiju KB "Sestre milosrdnice"
Prikaz kirurškog liječnja adenokarcinoma kolona i rektuma u proteklih 10 godina na Klinici za kirurgiju KB "Sestre milosrdnice" // III. Kongres hrvatskog društva za digestivnu kirurgiju / Rahelić, Velimir (ur.).
Opatija, Hrvatska, 1999. str. 45-45 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 61042 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prikaz kirurškog liječnja adenokarcinoma kolona i rektuma u proteklih 10 godina na Klinici za kirurgiju KB "Sestre milosrdnice"
(Surgical treatment of the adenocarcinoma of colon and rectum during the last 10 years in the Surgical Clinic, University Hospital "Sestre milosrdnice")
Autori
Doko, Marko ; Kovačević, Duje ; Lamza, Vladimir ; Zovak, Mario ; Milas, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. Kongres hrvatskog društva za digestivnu kirurgiju
/ Rahelić, Velimir - , 1999, 45-45
Skup
III. Kongres hrvatskog društva za digestivnu kirurgiju
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.05.1999. - 15.05.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Svrha ovoga rada je prikazati postupke i rezultate liječenja adenokarcinoma kolona i rektuma na Klinici za kirurgiju KB Sestre Milosrdnice u proteklih 10 godina. U ovoj retrospektivnoj studiji obuhvaćeni su bolesnici operirani na Klinici od 1.1.1989. do 31.12.1998.U tom razdoblju operirano je 1363 pacijenata oboljela od karcinoma debelog crijeva.Učestalost bitnih operativnih zahvata povećana je na kraju promatranog razdoblja na 18%. Postotak kurativnih operacija također je porastao i na kraju ispitivanog razdoblja je iznosio 70% operiranih. Ovi pokazatelji jasno govore u prilog povećanju radikaliteta pri operacijama karcinoma debelog crijeva.
Učestalost karcinoma uzlaznog kolona bila je 15 %, poprečnog kolona 3%, silaznog kolona 9%,sigma 12% i rektuma 58 %.Postotak desnih kolektomija bio je 17%, lijevih kolektomija 10%,prednjih resekcija rektuma 48%, te amputacija rektuma 12%. Postotak dehiscenci anastomoze koje su zahtijevale reoperaciju bilo je 3,4%, infekcija rana 3,2%, postoperativnih ileusa 1%, hemoregija 1,7% te ostalih komplikacija 3,2%.
Kao antibiotska profilaksa za selektivne operacije korištena je bolus doza Ketocefa/1,5 grama i.v./ i Eflorana/ 1,0 grama i.v./, koja je davana pri uvodu u anesteziju. Količina transfundirane krvi smanjena je sa 1200 ml početkom promatranog razdoblja na 400 ml, a pokrenut je i program autotransfuzije. Već drugi postoperativni dan započinjena je enteralna prehrana. Prosječni boravak u jedinici intenzivnog liječenja skraćen je sa 4 na 1,5 dana, a trajanje postoperativne hospitalizacije s 15,5 na 11 dana.
Kod operacija rektuma primjenjivanje u zadnje dvije godine princip totalne mezorektoralne ekscizije čime je povečan radikalitet operacije, a istodobnim čuvanjem hipogastričnog živčanog spleta smanjena je učestalost poremećaja mokrenja i impotencija.
Izvorni jezik
Hrvatski