Pregled bibliografske jedinice broj: 610214
Personalizirani pristup bolesniku temeljen na visokoprotočnim analitičkim metodama i nanotehnologiji
Personalizirani pristup bolesniku temeljen na visokoprotočnim analitičkim metodama i nanotehnologiji // TUMORI LUBANJSKE OSNOVICE – sadašnjost i budućnost / Gnjidić, Živko (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2012. str. 65-82
CROSBI ID: 610214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Personalizirani pristup bolesniku temeljen na visokoprotočnim analitičkim metodama i nanotehnologiji
(Personalized approach towards the patient based on high-throughput analytical methods and nanotechnology)
Autori
Pavelić, Krešimir ; Kraljević Pavelić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
TUMORI LUBANJSKE OSNOVICE – sadašnjost i budućnost
Urednik/ci
Gnjidić, Živko
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
65-82
ISBN
978-953-176-578-7
Ključne riječi
Personalizirana medicina, visokoprotočne analitičke metode
(Personalized medicine, high-throughput analytical methods)
Sažetak
Nedavna dostignuća u znanosti o životu otvaraju nam mogućnost razumijevanja čimbenika važnih za razvoj bolesti svakog pacijenta zasebno. To je poglavito moguće zbog razvoja i primjene tzv. visoko-protočnih tehnologija koje omogućavaju globalan uvid u molekularni (najčešće se misli na genomsko-proteomski) profil oboljelog. Visokoprotočne metode su prije svega metode –omics, tj. metode globalne analize aktivnosti gena (transkriptomika), proteina (proteomika), metabolita (metabolomika), lipida (lipidomika) itd. Biološki sustavi su kompleksni ; biološke funkcije posljedica su koordiniranih aktivnosti višestrukih molekularnih i staničnih funkcija. Živi sustavi ponašaju se ne-linearno: jedan čimbenik ('input') vrlo često proizvodi višestruki biološki odgovor ('output'). Do danas je medicina bila razmjerno uspješna u istraživanju bolesti sa stanovišta redukcionističkog pristupa. Međutim, redukcionizam je odveć ograničen da bi mogao obuhvatiti temeljna pitanja poput onih kako funkcioniraju živi sustavi kao cjelina, kako procesiraju dinamičke informacije, te kako odgovaraju na perturbacije kao što je to primjerice bolest. Nova dostignuća u visoko-protočnim tehnologijama dramatično će promijeniti molekularnu medicinu i znanost o životu. Odnosi se to prvenstveno na već etablirane metode poput metode transkriptomike ili metode DNA-čipova koja je u mogućnosti dati cjelokupan uvid u aktivnost gena u organizmu, zatim proteomike (ukupni profil proteina), metabolomike (cjelokupni profil produkata mijene tvari) itd. Primjena ovih metoda omogućuje individualni pristup svakom pacijentu te bitan zaokret medicine od dosadašnjeg pretežno temeljenog na iznalaženju novih lijekova prema budućem preventivnom pristupu. To će bitno promijeniti društveno-humanističke odnose jer će otvoriti čitav niz važnih pitanja: moralno-etičkih, pravnih, socijalno-ekonomskih. S jedne strane, nanotehnologija te visokoprotočne (engl. high-throughput) metode, a s druge strane bioinformatika, omogućili su cjelovitije sagledavanje molekularnog profila bolesnika. Proboja u visokoprotočnoj tehnologiji ne bi bilo bez nanotehnologije. Iako se termin nanomedicina čini futurističkim, nanotehnologija se već sada primjenjuje u medicini. Minijaturizacija sredstava, tehnologija temeljena na čipovima te sofisticirani novi nanomaterijali i kemijske strukture već danas osiguravaju nove alate koja doprinose zdravstvenoj skrbi 21. stoljeća. Novi izazovi uključuju superiornu dijagnostiku i biosenzore, unaprjeđene metode oslikavanja – od molekule do čovjeka, a također i inovativne terapijske i dijagnostičke postupke koji omogućavaju obnavljanje stanica, tkiva i organa. Značaj i koncept personalizirane medicine i natotehnologije opširno je elaboriran u ovom tekstu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
335-0000000-3532 - Uloga IGF2 i signalni putovi nizvodno u karcinomima pluća čovjeka (Peter-Katalinić, Jasna, MZOS ) ( CroRIS)
335-0982464-2393 - Molekularna obilježja miofibroblasta Dupuytrenove bolesti (Pavelić, Krešimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju