Pregled bibliografske jedinice broj: 609355
Utjecaj računovodstvenog tretmana naknadnog mjerenja financijskih instrumenata na financijski položaj i profitabilnost hrvatskog bankarskog sektora
Utjecaj računovodstvenog tretmana naknadnog mjerenja financijskih instrumenata na financijski položaj i profitabilnost hrvatskog bankarskog sektora // Ekonomska misao i praksa : časopis Sveučilista u Dubrovniku, 21 (2012), 2; 663-692 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 609355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj računovodstvenog tretmana naknadnog mjerenja financijskih instrumenata na financijski položaj i profitabilnost hrvatskog bankarskog sektora
(Impact of accounting treatment of the subsequent measurement of financial instruments on the financial position and profitability of Croatian Banking sector)
Autori
Perčević, Hrvoje ; Hladika, Mirjana
Izvornik
Ekonomska misao i praksa : časopis Sveučilista u Dubrovniku (1330-1039) 21
(2012), 2;
663-692
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
financijski instrumenti ; naknadno mjerenje ; financijski položaj ; profitabilnost ; hrvatski bankarski sektor
(financial instruments ; subsequent measurement ; financial position ; profitability ; Croatian Banking sector)
Sažetak
Ovisno o klasifikaciji financijskih instrumenata u neku od četiri kategorije financijskih instrumenata, razlikuje se njihov računovodstveni tretman što uzrokuje različite učinke na financijski položaj i profitabilnost banke. Hipoteza od koje se u radu polazi glasi „postojeći računovodstveni tretman financijskih instrumenata značajno utječe na financijski položaj i profitabilnost banaka“ pri čemu u slučaju nepouzdane procjene financijskih instrumenata, financijski položaj i dobit banaka mogu biti iskrivljeno iskazani. U ovom radu prikazat će se kako klasifikacija i procjena vrijednosti financijskih instrumenata može utjecati na financijski položaj i dobit banke, kao i posljedice koje mogu proizaći iz takve procjene. Na temelju analize bilance i izvještaja o dobiti bankarskog sektora Republike Hrvatske, utvrđeno je da u strukturi aktive hrvatskih banaka dominiraju kreditni plasmani, dok ostale kategorije financijske imovine nemaju toliko značajan udio u strukturi ukupne aktive. To znači da se većina financijskih instrumenata u hrvatskom bankarskom sektoru naknadno mjeri po amortiziranom trošku, a ne po fer vrijednosti. Financijski instrumenti naknadno mjereni po fer vrijednosti nemaju značajan utjecaj na financijski položaj i dobit hrvatskog bankarskog sektora. Model očekivanog gubitka definiran u okviru novog MSFI-a 9 Financijski instrumenti imat će najznačajniji utjecaj na financijski položaj i profitabilnost hrvatskog bankarskog sektora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- EconLit
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Journal of Economic Literature
- DOAJ
- EBSCO
- ProQuest
- EconBiz
- ROAD
- ZBW