Pregled bibliografske jedinice broj: 609231
Na marginama Dnevnika dr. Franje Tuđmana (1973.-1989.)
Na marginama Dnevnika dr. Franje Tuđmana (1973.-1989.) // Pamćenje i suvremenost. Rasprave o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Hrvatske / Mate Ljubičić, Miroslav Tuđman (ur.).
Zagreb: Udruga za promicanje hrvatskog identiteta i prosperiteta (UHIP), 2011. str. 43-69
CROSBI ID: 609231 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Na marginama Dnevnika dr. Franje Tuđmana (1973.-1989.)
(On the margins of Franjo Tudjman Diary (1973 to 1989))
Autori
Tuđman, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pamćenje i suvremenost. Rasprave o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Hrvatske
Urednik/ci
Mate Ljubičić, Miroslav Tuđman
Izdavač
Udruga za promicanje hrvatskog identiteta i prosperiteta (UHIP)
Grad
Zagreb
Godina
2011
Raspon stranica
43-69
ISBN
978-953-95617-5-6
Ključne riječi
Dnevnik, Franjo Tuđman, povijest, Hrvatska, Jugoslavija, kronika, hrvatski narod, sloboda
(Diary, Franjo Tudjman, history, Croatia, Yugoslavia, chronicles, the Croatian people, freedom)
Sažetak
Dnevne bilješke dr. Franje Tuđmana objavljene su kao Osobni dnevnik 1973.-1989. (priredila Ankica Tuđman. Zagreb : Večernji edicija, 2011., Knjiga I-III). M. Tuđman daje prikaz i analizu objavljene tri knjige Osobnog dnevnika, sa povijesnog, političkog i informacijskog stajališta. Prikaz i analiza dnevničkih bilješki dr. Tuđmana raščlamba su njegove osobne sudbine, ali i povijesnih prilika Hrvatske i hrvatskog naroda u posljednja dva desetljeća postojanja socijalističke Jugoslavije. M. Tuđman izdvaja četiri važne dimenzije za razumijevanje ovoga dnevnika Osim kao osobni dnevnik te kronika, ove se bilješke čitaju i kao povijest međunacionalnih odnosa i sukoba u SFRJ. To je priča o raspadu Jugoslavije koja se čita i kao povijest prilika i osobnih odnosa među prvacima u jugoslavenskoj federaciji koji „održavaju 'nepovijesno' stanje osuđeno zajedno sa svojim 'nepovijesnim' vrhovnicima i njihovim sluganima”. No to je i priča o poimanju filozofije povijesti povjesničara dr. Franje Tuđmana, koja je u suprotnosti i s vladajućom marksističkom doktrinom o „nestanku nacije“ („ … jer nacija će biti prevaziđena") i s filozofijom postmoderne o „kraju povijesti“. Povjesnik Tuđman vjeruje da je povijesna znanost nerazdvojna od ostvarenja ideala ljudske slobode. U ime nade, slobode i budućnosti hrvatskog naroda u zajednici europskih država, ključna odrednica filozofije povijesti povjesnika Tuđmana sažimlje se u tezu: „Što se svijet više globalizira i integrira, to se više nacionalno individualizira“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1999 - Oblikovanje i upravljanje javnim znanjem u informacijskom prostoru (Tuđman, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Miroslav Tuđman
(autor)