Pregled bibliografske jedinice broj: 609230
Programiranje istine. Rasprava o preraspodjelama društvenih zaliha znanja
Programiranje istine. Rasprava o preraspodjelama društvenih zaliha znanja. Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada, 2012 (monografija)
CROSBI ID: 609230 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Programiranje istine. Rasprava o preraspodjelama društvenih zaliha znanja
(Programming the truth. Treatise on the rearrangement of social stock of knowledge)
Autori
Tuđman, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatska sveučilišna naklada
Grad
Zagreb
Godina
2012
Stranica
266
ISBN
978-953-169-226-7
Ključne riječi
znanje; istinitost dezinformacija; dezinformacijska paradigma; društvene zalihe znanja; društvene mreže; pseudodogađaj; virtualna zbilja
(knowledge; truth; the authenticity of disinformation; disinformation paradigm; the social stock of knowledge; social networks; virtual reality)
Sažetak
Predmet informacijske znanosti odavno su prestale biti samo znanstvene informacije, odnosno istinito i objektivno znanje. Informacijska znanost mora prihvatiti činjenicu društvene relativnosti i zbilje i znanja. Ako je pak Internet „najdemokratskiji“ medij koji je svima dostupan i čini da svi sve znaju, onda moramo pristati na definiciju po kojoj bilo koji stupanj izvjesnosti (ili preciznije – različiti stupnjevi sigurnosti) svakome daju pravo na tvrdnju da zna. Drugim riječima i informacijska znanost mora se baviti informacijama, odnosno onim znanjem koje se u jednom društvu prihvaća kao znanje „bez obzira na krajnju valjanost ili nevaljanost takvog 'znanja'“. Takav pristup nameće informacijskoj znanosti zadaću istraživanja odnosa znanja i zbilje. Da bi mogla odgovoriti novim zadaćama informacijska znanost mora pronaći odgovore na niz pitanja: što je zbiljsko znanje u nekom društvu? Što je devijantno znanje za to društvo? Koje su definicije zbilje legitimne? Tko definira zbilju? Koji su mehanizmi upravljanja i kontrole društvenom zalihom znanja? Itd. To su pitanja kojima se autor bavi u ovoj knjizi analizom društvenih zaliha znanja. Naime, padom berlinskog zida, preko noći se urušio sustav znanja koji je legitimirao institucionalni poredak komunističkog društva. „Službeni“ stručnjaci za definiranje socijalističke zbilje preko noći izgubili su svoje pozicije. Teorije legitimatora zbilje preko noći su prestale živjeti: „preko noći su obezvrijeđeni milijuni pseudoznanstvenih radova koji su postali pravo smeće“ – izazov je za istraživanje uloge znanja u minuloj socijalističkoj epohi, te sudbine tog znanja u današnjoj zbilji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1999 - Oblikovanje i upravljanje javnim znanjem u informacijskom prostoru (Tuđman, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Miroslav Tuđman
(autor)