Pregled bibliografske jedinice broj: 609105
Upravljanje znanjem - suvremena sržna kompetencija
Upravljanje znanjem - suvremena sržna kompetencija // Praktični menadžment, 3 (2012), 5; 21-28 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 609105 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje znanjem - suvremena sržna kompetencija
(Knowledge management - contemporary core competency)
Autori
Rupčić, Nataša ; Žic, Matej
Izvornik
Praktični menadžment (1847-8107) 3
(2012), 5;
21-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Upravljanje znanjem; učeće poduzeće; sržne kompetencije
(Knowledge management; learning company; core competencies)
Sažetak
Evolucijom ekonomije iz upravljane prema poduzetničkoj ekonomiji, koja se također naziva i ekonomija temeljena na znanju, jedan od temeljnih resursa na kojem se temelji poslovanje poduzeća upravo je znanje. Znanje je pokretač efikasnosti i efektivnost suvremenoga poduzeća. Ono čini temelj njegovih sržnih kompetencija. Najveća vrijednost koju menadžeri, ali i zaposlenici mogu donijeti u proces strateškoga odlučivanja nije njihovo trenutno znanje o problematici, već sposobnost da traže podatke i rješenja i efikasno koriste feedback. Drugim riječima potrebno je izgraditi sustave upravljanja znanjem. S obzirom da u suvremenim uvjetima, a posebno u poduzeću koje funkcionira kao učeća organizacija svi zaposlenici u nekoj mjeri sudjeluju u odlučivanju ili barem daju prijedloge, potreba za sustavnim upravljanjem znanjem još je veća. Jasno je stoga da je najvrjednijom imovinom poduzeća potrebno znati upravljati. Svrha procesa upravljanja znanjem je učiniti poduzeće što inteligentnijim, tražiti alternativne načine stjecanja i koriš-tenja znanja te tako osigurati dugoročnu održivost. Ako se proces upravljanja znanjem želi razvijati u pravcu paradigme s vlastitim teorijskim pretpostavkama, principima i metodološkim rješenjima potrebno se više usmjeriti na društvenu stranu stvaranja, razmjene i korištenja znanja. Stoga je potrebno prevladati mehanicistički pristup u korist društveno usmjerenoga pristupa, a što je posebice moguće ako se poduzeće transformira prema konceptu učećega poduzeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
081-0811403-1413 - Razvoj menadžmenta u funkciji integracije hrvatskog gospodarstva u EU (Zekić, Zdravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka
Profili:
Nataša Rupčić
(autor)