Pregled bibliografske jedinice broj: 609026
'Sekundarno' stanovanje
'Sekundarno' stanovanje // Godišnjak Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu 2011./12. / Faculty of Architecture, Zagreb Yearbook 2011/12 / Bakić, Vjera ; Mrduljaš, Maroje (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; UPI-2M, 2012. str. 52-52
CROSBI ID: 609026 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
'Sekundarno' stanovanje
(Second Homes)
Autori
Žunić, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Godišnjak Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu 2011./12. / Faculty of Architecture, Zagreb Yearbook 2011/12
Urednik/ci
Bakić, Vjera ; Mrduljaš, Maroje
Izdavač
Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; UPI-2M
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
52-52
ISBN
9771848741004
Ključne riječi
arhitektura, sekundarno stanovanje, dom za djecu s poremećajem u ponašanju
(architecture, second homes, center for children with behavioral disorders)
Sažetak
U sklopu zadane teme sekundarnog stanovanja je predložen dom za djecu s problemima u ponašanju ('popravni dom') otvorenog karaktera, što je jedna od socijalno vrlo osjetljivih, ali za grad Zagreb akutnih i nužnih tema za promišljanje. Lokacija je smještena u u neposrednoj blizini jednog od najvećih sportskih centara u gradu – Dom sportova. Nakon posjeta dva doma u Zagrebu (Dugave i Folnegovićevo naselje) pokazalo se kako su unatoč raznim pokušajima jedino sportski način života, postavljanja ciljeva i želja za napredovanjem uspješan put povratka djece u društvo te je ideja sporta maksimalno uključena u projekt kao idealna potka za razvoj edukacije i usmjeravanje djece u domu. U visoke nebodere su postavljeni stanovi sportaša (koji svojom stalnom blizinom postaju uzor u obrascima ponašanja) dok je u niskom volumenu smješten dom zamišljen kroz etapnu izgradnju obzirom na broj djece, a naposljetku je moguća razgradnja stambenih jedinica (ukoliko se broj djece u potpunosti smanji) i time ostaju samo dijelovi zgrade koji bi funkcionirali kao sportski centar. Obližnja željeznička pruga je premještena ispod zemlje (što se već dugo planira u Zagrebu), a njezina infrastruktura je crossprogramming-om postala 'sportska promenada'. Sama 'sportska promenada' koja bi bila smještena na mjestu današnjeg željezničkog prometa povezivala bi Dom sportova i vodila do Savskog nasipa uz koji se nižu brojni sportski objekti i igrališta. Dio pruge je produljen na dijelove iznad doma kako djeca više ne bi živjela u izolaciji (kao što to obično biva) već bi postala dio intenzivnih svakodnevnih sportskih kretanja i našla se na čvorištu sportskih puteva.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
054-0543089-2967 - Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (Obad-Šćitaroci, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb
Profili:
Alen Žunić
(autor)