Pregled bibliografske jedinice broj: 608865
Osnovna obilježja naselja morske cvjetnice Posidonia oceanica (L.) Delile u plitkom moru
Osnovna obilježja naselja morske cvjetnice Posidonia oceanica (L.) Delile u plitkom moru, 2012., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 608865 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osnovna obilježja naselja morske cvjetnice Posidonia oceanica (L.) Delile u plitkom moru
(Basic characteristics of seagrass Posidonia oceanica (L.) Delile meadows in shallow sea)
Autori
Grbčić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.12
Godina
2012
Stranica
38 str. + Prilog LXXXVII
Mentor
Bakran-Petricioli, Tatjana
Ključne riječi
Posidonia oceanica; biometrija; lepidokronološka analiza; primarna produkcija
(Posidonia oceanica; biometry; lepidochronology; primary production)
Sažetak
Posidonia oceanica (L.) Delile endemska je vrsta u Mediteranu, čija naselja zbog velike primarne produkcije i biomase predstavljaju jedan od najproduktivnijih ekosistema mora. Ona naseljava infralitoralna područja toplih tropskih i umjerenih mora gdje stvara gusta naselja koja predstavljaju sklonište, dom i izvor hrane za mnoge bentičke organizme. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi osnovna obilježja naselja morske cvjetnice Posidonia oceanica (L.) Delile u plitkom moru na tri lokacije u okolici Zadra. Uzorci posidonije sakupljeni su u travnju 2011. godine na 2 m dubine na postaji Ženski Banj (Zadarski kanal), te na 3 m dubine u uvali Brbišćica (Dugi otok) i uvali Zaglav (Dugi otok). Sakupljena su ukupno 64 uzorka posidonije, te je obrađeno 147 izdanaka. Određena je i gustoća naselja prebrojavanjem izdanaka in situ u deset kvadrata površine 40x40 cm na sve tri lokacije. Na uzorcima posidonije napravljena je biometrija listova, lepidokronološka analiza, te je procijenjena biomasa i primarna produkcija. Rezultati su pokazali razlike u gustoći naselja, biometriji listova, te biomasi i primarnoj produkciji na istraživanim postajama. Najveća gustoća naselja zabilježena je na postaji Ženski Banj (1013±353 izdanaka po m2), a najmanja na postaji Brbišćica (402±32 izdanka po m2). Indeks lisne površine najveći je na postaji Ženski Banj (116586, 17 cm2/m2), a najmanji na postaji Zaglav (66690, 30 cm2/m2). Biomasa po m2 najveća je za naselje na Ženskom Banju (295, 41 g suhe mase po m2), a najmanja za naselje u uvali Zaglav (86, 69 g suhe mase po m2). Najveća primarna produkcija procijenjena je za naselje na postaji Ženski Banj i iznosi 1409, 48 g suhe mase po m2/god (2008. god.), dok je najmanja procjena za naselje u uvali Zaglav i iznosi 158, 16 g suhe mase po m2/god (2005). S obzirom na gustoću i primarnu produkciju, naselje posidonije na postaji Ženski Banj u Zadarskom kanalu najbolje je razvijeno, dok je naselje u uvali Zaglav najslabije razvijeno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0362975-1226 - Istraživanje ugroženih staništa morem preplavljenog krša u obalnom moru Hrvatske (Bakran-Petricioli, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tatjana Bakran-Petricioli
(mentor)