Pregled bibliografske jedinice broj: 608165
Prostor u "Dubrovačkoj trilogiji" Iva Vojnovića
Prostor u "Dubrovačkoj trilogiji" Iva Vojnovića // Međunarodni znanstveni interdisciplinarni simpozij "Hrvatska folklorna i etnografska baština u svjetlu dubrovačke, svjetske i turističke sadašnjosti" (FEB 2011) : Zbornik radova / Muhoberac, Mira (ur.).
Dubrovnik: Folklorni ansambl Linđo, 2012. str. 227-236 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 608165 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prostor u "Dubrovačkoj trilogiji" Iva Vojnovića
(An area in "A trilogy of Dubrovnik" by Ivo Vojnović)
Autori
Šimudvarac, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni interdisciplinarni simpozij "Hrvatska folklorna i etnografska baština u svjetlu dubrovačke, svjetske i turističke sadašnjosti" (FEB 2011) : Zbornik radova
/ Muhoberac, Mira - Dubrovnik : Folklorni ansambl Linđo, 2012, 227-236
ISBN
978-953-56971-2-1
Skup
Međunarodni znanstveni interdisciplinarni simpozij "Hrvatska folklorna i etnografska baština u svjetlu dubrovačke, svjetske i turističke sadašnjosti"
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 11.12.2011. - 13.12.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ivo Vojnović; Dubrovnik; prostor; vlastela; baština
(Ivo Vojnović; Dubrovnik; space; landowners; heritage)
Sažetak
U radu Prostor u Dubrovačkoj trilogiji Iva Vojnovića analizira se i interpretira prostor u Dubrovačkoj trilogiji Iva Vojnovića (1857. – 1928.). Vojnovićevo se djelo sastoji iz triju jednočinki: Allons enfants!, Suton i Na taraci te dvaju soneta: Prelude i Na Mihajlu. Prostor se u Dubrovačkoj trilogiji promatra kao materijalni (fizički, konkretni) i kao simbolički prostor. Uočavaju se položaj i raspored stvarnih objekata i simbolička značenja koja se upisuju stvarnim objektima u materijalnome prostoru. Ovim radom razotkrivaju se prostorne deformacije koje uzrokuju prostorna sužavanja i uvjetuju da se materijalni i simbolički prostor grada Dubrovnika u okviru djela mijenja. Preko analize dubrovačkoga prostora pokušat će se pročitati sužavanje prostora vlastele koje prati njezinu propast što je i glavna tema Vojnovićeve Dubrovačke trilogije. Takva analiza pokazat će konstrukciju vlastelinskoga identiteta u Vojnovićevu djelu. Proučavanje prostora ni u kojemu slučaju ne može mimoići imagološko razmatranje djela i pitanje o upisivanju simboličkih značenja u današnji prostor Grada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Etnologija i antropologija