Pregled bibliografske jedinice broj: 607964
Metode mjerenja emisije ugljikovog dioksida iz tla
Metode mjerenja emisije ugljikovog dioksida iz tla, 2012., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 607964 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metode mjerenja emisije ugljikovog dioksida iz tla
(Methods for soil CO2 efflux measurements)
Autori
Reich, Marijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.12
Godina
2012
Stranica
72
Mentor
Zgorelec, Željka
Ključne riječi
ugljik; poljoprivreda; komore; eddy kovarijanca; mikrobiologija
(carbon; agriculture; chamber; eddy covariance; microbiology)
Sažetak
Ugljik igra vrlo važnu ulogu na Zemlji, jer se sav život kakvog poznajemo zasniva na njemu i njegovom biogeokemijskom ciklusu. U atmosferi se nalazi u obliku CO2 i CH4, u vodi je otopljen kao HCO3- i u karbonatnim stijenama u obliku vapnenca. Sastavni je dio fosilnih goriva (ugljen, nafta, prirodni plin) te se nalazi u obliku organske tvari u tlu. Ugljik je biogeni i najzastupljeniji element u svim živim bićima jer izgrađuje sve organske spojeve. Zbog toga, njegovo biogeokemijsko kruženje u prirodi je jedan od najvažnijih procesa za održavanje života na Zemlji. On kruži između atmosfere, litosfere, pedosfere, hidrosfere i biosfere. Po zastupljenosti je četvrti element u svemiru, a u Zemljinoj atmosferi ugljik prvenstveno postoji kao ugljikov dioksid (CO2), iako ga ima malo (0, 039 %), igra vrlo važnu ulogu u održavanju života. Ostali plinovi koji sadrže ugljik su metan i kloroflorougljici (CFC ili freoni – antropogenog porijekla). Poljoprivreda kao gospodarska djelatnost, čija je primarna uloga proizvodnja hrane, utječe na promjene u kruženju ugljika prekomjernom konvencionalnom obradom tla, nepravilnom gnojidbom stajskim gnojem, spaljivanjem žetvenih ostataka (zabranjena ali još uvijek često korištena metoda), emisijom stakleničkih plinova posebice CO2, CH4 i N2O prekomjernim gnojenjem dušičnim gnojivima na pojedinim tlima i dr. Posljedica takvog gospodarenja je gubitak organske tvari tla, koju najvećim dijelom čini ugljik (smanjenje plodnosti tla), te povećanje koncentracije stakleničkih plinova u atmosferi, NOx i CO2. Utjecajem čovjekove aktivnosti u poljoprivredi, posebice stočarstvu, dolazi do povećanja koncentracije ugljika u atmosferi i to ispuštanjem velike količine CO2, CH4 i N2O. Pri tome se mijenja prirodni odnos komponenata zraka, narušava ravnoteža u okolišu i dolazi do klimatskih promjena. Plinovi apsorpcijom sunčeva zračenja održavaju uravnoteženu temperaturu Zemlje i omogućuju odvijanje života na njoj. Povećanjem njihove koncentracije u atmosferi dolazi i do povećanja protuzračenja atmosfere, što dovodi do globalnog zatopljenja. Prema podacima Europske komisije 2007. godine, u Europi poljoprivreda kao sektor je doprinjela sa ~ 9 % u ukupnoj emisiji stakleničkih plinova što globalno gledano nije zanemarivo. Cilj rada je proučiti postojeća istraživanja na temu mjerenja CO2 fluksa tla u dostupnoj literaturi te navesti koje metode postoje (dinamičke i statičke), kako i kada se koriste, te koje su im prednosti, a koje nedostaci. Također cilj je predložiti mjere (smjernice) za održivo gospodarenje tlom u poljoprivredi, a kako bi se smanjile emisije CO2 i povećao (zadržao) sadržaj organske tvari u tlu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-0672345-2767 - Biljno-uzgojne mjere za poboljšanje kakvoće proizvoda iz ekološke poljoprivrede (Kisić, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0694 - Konzervacijsko gospodarenje na tlima izloženim djelovanju erozije vodom (Bašić, Ferdo, MZOS ) ( CroRIS)
178-1780692-0695 - Gnojidba dušikom prihvatljiva za okoliš (Mesić, Milan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Željka Zgorelec
(mentor)