Pregled bibliografske jedinice broj: 607393
Iskustva laboratorija u primjeni alata za poboljšavanje sustava upravljanja
Iskustva laboratorija u primjeni alata za poboljšavanje sustava upravljanja // Treća međunarodna konferencija Kompetentnost laboratorija 2009 : knjiga sažetaka = Third Internationale Conference Laboratory competence 2009 : book of abstract / Luša, Melita (ur.).
Zagreb: CROLAB - Hrvatski laboratoriji, 2009. str. 54-55 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 607393 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva laboratorija u primjeni alata za poboljšavanje sustava upravljanja
(Laboratory experience in use of quality tools)
Autori
Končurat, Ana ; Sukalić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Treća međunarodna konferencija Kompetentnost laboratorija 2009 : knjiga sažetaka = Third Internationale Conference Laboratory competence 2009 : book of abstract
/ Luša, Melita - Zagreb : CROLAB - Hrvatski laboratoriji, 2009, 54-55
ISBN
978-953-7329-05-1
Skup
Međunarodna konferencija Kompetentnost laboratorija (3 ; 2009)
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 14.10.2009. - 17.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poboljšavanje; dijagram tijeka; SWOT; Pareto dijagram; anketa zaposlenika
(improvement; flow chart; SWOT; Pareto chart; personnel questionnaire)
Sažetak
Poboljšavanje u laboratoriju jedan je od najkompleksnijih zahtjeva norme 17025. Kako bi unaprijedili svoj sustav upravljanja koristimo alate i metode za prepoznavanje prednosti ili problema, te pomoću njih na objektivan način donosimo zaključke. Za uspješnu primjenu alata bitni preduvjeti su potpora uprave, okolina spremna na suradnju i definirani ciljevi. Trajno poboljšavanje moguće je ostvariti planiranim aktivnostima sa konkretnim zadacima, odgovornostima i rokovima. Ovisno o cilju, odabire se vrsta alata, prikupljaju i analiziraju podaci, te utvrđuju činjenice. U ovom su radu prikazani rezultati uporabe dva osnovna i jednog stvaralačkog alata, kao i rezultati ispitivanja mišljenja zaposlenika. U SWOT analizu bili su uključeni svi zaposlenici. Dobiveni su vrlo korisni podaci na temelju kojih smo usmjerili aktivnosti u svrhu otklanjanja slabosti. Primjenom dijagrama tijeka u planu akreditacije laboratorija svim zaposlenima jasno su predočene aktivnosti i uspjeli smo provesti planirano u zadanim rokovima. Primjenom Pareto dijagrama dobili smo objektivne brojčane podatke, na temelju kojih je donešena odluka o odabiru metoda za proširenje akreditacije. Anketiranjem zaposlenih dobivamo povratne informacije o provedenim aktivnostima, te ih koristimo za procjenu poboljšavanja sustava upravljanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb