Pregled bibliografske jedinice broj: 606079
Entomofauna prizemnog sloja polja kukuruza s posebnim osvrtom na porodicu Carabidae
Entomofauna prizemnog sloja polja kukuruza s posebnim osvrtom na porodicu Carabidae, 2012., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 606079 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Entomofauna prizemnog sloja polja kukuruza s posebnim osvrtom na porodicu Carabidae
(The soil dwelling entomofauna in maize fields with special emphasis on fauna of family Carabidae)
Autori
Miletić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.12
Godina
2012
Stranica
50
Mentor
Kos, Tomislav
Ključne riječi
biološka ravnoteža; Carabidae; entomofauna; istočna Hrvatska; kukuruz; Pterostichus melanarius; Pseudoophonus rufipes
(biological balans; Carabidae; entomofauna; eastern Croatia; maize; Pterostichus melanarius; Pseudoophonus rufipes)
Sažetak
Na biološku ravnotežu i entomofaunu tla mogu negativno utjecati mjere njege usjeva. Zaštita bilja i intenziviranje poljoprivredne proizvodnje, imaju izuzetan utjecaj na korisne kukce u kra-jobrazu obzirom je u pitanju kukuruz jedna od najraširenijih poljoprivrednih kultura u Hrvatskoj i u svijetu. Prirodni neprijatelji u velikoj mjeri mogu smanjiti populaciju štetnih kukaca bez narušavanja biološke ravnoteže, a među najznačajnijim neprijateljima zemljišnih štetnika na poljima zasijanim kukuruzom izdvajaju se vrste iz porodice trčaka (Coleoptera: Carabidae). Provedeno istraživanje imalo je za cilj utvrditi brojnost vrsta i učestalost pojave pripadnika entomofaune prizemnog sloja kukuruzišta istočne Hrvatske sa naglaskom na faunu trčaka ( Coleoptera: Carabidae). Istraživanje je provedeno prikupljanjem zemljišne entomofaune tije-kom 2006. na 6 polja kukuruza površine od 0, 25 do 2 ha, razmještenih u četiri županije: Kop-rivničko-križevačka (Ferdinandovac), Virovitičko-podravska (Bankovci, Terezino Polje), Os-ječko-baranjska (Koška), Vukovarsko-srijemska (Bošnjaci, Tovarnik). Prikupljanje zemljišne entomofaune, obavljeno je metodom ukapanja lovnih posuda (Berberovih posuda). Nakon sjetve kukuruza postavljene su po tri lovne posude u svakom polju 20 m od ruba parcele. Uzorci su uzimani svaka 2 odnosno 3 tjedna do kraja rujna. Uhvaćene jedinke su determini-rane do vrste, a tamo gdje to nije bilo moguće do roda ili porodice. Temeljem utvrđene broj-nosti pripadnika entomofaune izvršena je analiza populacija, te su određene cenološke ka-rakteristike, dominantnost i učestalost (ulova) entomofaune, svake od populacija za istočnu Hrvatsku i pojedinačno za svaki lokalitet. Na 6 lokaliteta uhvaćeno je 1141 jedinka entomofa-une. Visina ukupnog ulova po lokalitetu kretala se od 13 do 440 primjeraka. Najveći broj uh-vaćenih člankonošaca pripada razredu Hexapoda (kukci) i razredu Arachnoidea (paučnjaci), te redovima Coleoptera (424), Diptera (269) i Aranea (151), koji su eudominantni (indeks dominantnosti 37, 16%, 23, 58%, 13, 23%). Konstantni su Diptera i Hymenoptera, sa indeksom frekvencije (66, 66%), te Carabus ullrichi, Pseudoophonus rufipes, Pterostichus burmeisteri, Poecilus cupreus sa indeksom frekvencije (50%). Eukonstantni su Pterostichus melanarius i Aranea sa indeksom frekvencije (100%). U redu Coleoptera eudominantna je porodica Cara-bidae (93, 63%) s 397 uhvaćenih jedinki koje su razvrstane u 13 vrsta iz 2 podporodice. Vrsta Pterostichus melanarius, pronađena je na svim lokalitetima, a vrsta Pseudoophonus rufipes, na 3 od ukupno 6 lokaliteta na kojima je bilježen ulov.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Kos
(mentor)