Pregled bibliografske jedinice broj: 60592
Rizici u komunikaciji obitelji adolescenata
Rizici u komunikaciji obitelji adolescenata // Položaj adolescenata u obitelji / Juras, Branka (ur.).
Zagreb: Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, 2000. str. 81-97 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 60592 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizici u komunikaciji obitelji adolescenata
(Risks in the communication in the family with adolescents)
Autori
Bašić, Josipa ; Ferić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Položaj adolescenata u obitelji
/ Juras, Branka - Zagreb : Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, 2000, 81-97
Skup
Položaj adolescenata u obitelji
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Sažetak
Ovaj rad daje teorijski pregled rizičnih čimbenika za razvoj poremećaja u ponašanju mladih, smještenih u prostor obitelji, odnosno u prostor komunikacije adolescenata i njihovih roditelja. Teorijski pregled upotpunjen je rezultatima znanstvenog projekta Modeli intervencija u svrhu prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladeži koji se provodi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U tu svrhu ispitano je 420 učenika (VII i VIII razredi) osnovnih škola u 8 gradova Republike Hrvatske upitnikom "Komunikacija u obitelji" autora Bašić J., Brajša P., Mejovšek M., Žižak A.
Unutar rada opisuje se obiteljsko okruženje s aspekta zaštitnih i rizičnih čimbenika za razvoj djeteta, posebno potrebitost čiste komunikacije između roditelja i djece u osjetljivo i specifično doba adolescencije. Neki od elemenata rizika u komunikaciji su: površna komunikacija, stalno slanje TI poruka, slanje nejasnih poruka ili poruka upućenih trećoj osobi (koja nije prisutna), međusobno okrivljavanje i omalovažavanje, prekidanje razgovora, vikanje, skretanje s važnih tema, izbjegavanje razgovora o osjećajima i, najvažniji element rizika, nedostatak slušanja. Komunikacija se ističe kao ključ zadovoljstva unutar obitelji te kao ključ za potpuni razvoj članova obitelji. Iz važnosti koju komunikacija u obitelji ima za razvoj adolescenata obrazlaže se potreba stvaranja programa primarne prevencije koji će osnaživati obitelj učeći roditelje i djecu kvalitetnoj komunikaciji i tako stvarati ozračje u obitelji pogodno za uspješan razvoj djeteta. Treninge komunikacijskih vještina valja vidjeti kao sastavne dijelove edukacijskih programa za roditelje sa svrhom podizanja roditeljske kompetentnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski