Pregled bibliografske jedinice broj: 605169
Geohazard u dolini Rječine u prošlosti i sadašnjosti
Geohazard u dolini Rječine u prošlosti i sadašnjosti // Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo, 20 (2012), 81; 105-116 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 605169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geohazard u dolini Rječine u prošlosti i sadašnjosti
(Geohazards in the Rječina valley in the past and present)
Autori
Vivoda, Martina ; Benac, Čedomir ; Žic, Elvis ; Đomlija, Petra ; Dugonjić Jovančević, Sanja
Izvornik
Hrvatske vode : časopis za vodno gospodarstvo (1330-1144) 20
(2012), 81;
105-116
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
poplava; nestabilnost kosina; riječno ušće; geohazard; regulacija vodotoka; Jadransko more
(flood; mass movements; river mouth; geohazard; river regulation; Adriatic sea)
Sažetak
Rječina je najznačajniji vodotok Hrvatskog primorja, duljine 18, 7 km. Izvor je krško vrelo smješteno u podnožju planina Gorskog kotara, koji drenira podzemnu vodu iz prostranog krškog zaleđa i već se punih 100 godina koristi u vodoopskrbi. U srednjem dijelu toka rijeke nalazi se brana i akumulacija pa se vode Rječine koriste i za proizvodnju električne energije. Ušće Rječine nalazi se u samom centru Rijeke i stoljećima se koristilo kao pristanište za brodove. Vodotok Rječine je izrazito bujičnih značajki s velikim oscilacijama protoka pa su se periodično događale poplave koje su uzrokovale značajne štete duž korita, a posebice na ušću gdje se već od antičkih vremena nalazilo naselje. Pouzdaniji podaci o poplavama sežu od 18. stoljeća, a većina ih se nalazi u Državnom arhivu u Rijeci. Autori su u ovom radu sistematizirali i kronološkim redom prikazali sve značajne katastrofalne događaje uz tok Rječine. Isto tako su prikazani i građevinski radovi u cilju zaštite od poplava, od premještanja dijela korita na ušću pa sve do regulacije korita u srednjem dijelu toka. Izvršeni radovi su bili toliko uspješni da od završetka istih 1908. godine više nije bilo poplava u središtu Rijeke. Međutim, novija istraživanja su pokazala da opasnost nije posve uklonjena. Naime, dio doline između akumulacije Valići i ulaska u kanjon je područje s najizraženijim hazardom od pojava nestabilnosti u širem području Rijeke. Stoga se zbog niza nepovoljnih okolnosti može dogoditi zatrpavanje korita Rječine, rušenje prirodne brane i propagacija vodnog vala sve do ušća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
114-0822695-2568 - Procjena, umanjivanje i upravljanje geološkim hazardom u području Kvarnera (Benac, Čedomir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka
Profili:
Petra Jagodnik
(autor)
Martina Vivoda Prodan
(autor)
Sanja Dugonjić Jovančević
(autor)
Elvis Žic
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus