Pregled bibliografske jedinice broj: 605150
Recepcija slavenskih usmenih tradicija u časopisu "Kolo"
Recepcija slavenskih usmenih tradicija u časopisu "Kolo" // Riječki filološki dani. Zbornik radova s Međunarodnoga znanstvenog skupa Riječki filološki dani održanoga u Rijeci od 22. do 24. studenoga 2012. / Stolac, Diana (ur.).
Rijeka: Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014. str. 77-88 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 605150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Recepcija slavenskih usmenih tradicija u časopisu "Kolo"
(The Reception of Slavic Oral Traditions in the Journal "Kolo")
Autori
Banov, Estela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Riječki filološki dani. Zbornik radova s Međunarodnoga znanstvenog skupa Riječki filološki dani održanoga u Rijeci od 22. do 24. studenoga 2012.
/ Stolac, Diana - Rijeka : Odsjek za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2014, 77-88
ISBN
978-953-7975-04-3
Skup
Međunarodni znanstveni skup Riječki filološki dani 9
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 22.11.2012. - 24.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
slavenski folklor ; časopisi ; ilirizam
(Slavic folkl traditions ; journals ; Illyrian movement)
Sažetak
Filološka smotra Kolo koja je pokrenuta s podnaslovom "članci za literaturu, umětnost i narodni život" izlazila je od 1842. – 1853. godine te je tijekom tog jedanaestogodišnjeg razdoblja u nejednakim vremenskim rasponima objavljeno devet knjiga. Sam izbor imena tradicijskog folklornog plesa u naslovu i isticanje narodnog života u podnaslovu upućivali su na urednički koncept uvažavanja tradicijske kulture i usmene književnosti kao onog njezinog segmenta koji je svojim verbalnim aspektom najbliži časopisnom tiskanom mediju. Slavenska i europska urednička orijentacija časopisa te suradnici i dopisnici s književnim, kulturnim i folklorističkim prilozima iz vodećih središta onodobne slavistike pridonijeli su međunarodnoj razmjeni ideja, osobito unutar srednjoeuropskog kulturnog kruga, a specifičan romantičarski folklorizam koji je obilježio sve brojeve Kola poticajno je djelovao na književnu i znanstvenu produkciju. U radu će se prezentirati sadržajna analiza ove periodičke publikacije romantičarskog razdoblja s osvrtom na prisutnost zapisa usmene građe, teorijske poglede na zapisivanje i relaciju usmene književnosti i narodnog života te folklorističke aspekte književnih tekstova i prijevoda objavljenih u Kolu s ciljem revalorizacije njegova mjesta u hrvatskoj i europskoj folklorističkoj i etnografskoj produkciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA