Pregled bibliografske jedinice broj: 604285
Doživljaj bliskosti s majkom i psihološki simptomi studentica
Doživljaj bliskosti s majkom i psihološki simptomi studentica // Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka / Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Dubrovnik: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012. str. 128-128 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 604285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doživljaj bliskosti s majkom i psihološki simptomi studentica
(Relation with mother and psychological symptoms in adult daughter)
Autori
Smojver-Ažić, Sanja ; Pokrajac-Bulian, Alessandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka
/ Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan - Dubrovnik : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012, 128-128
Skup
20. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 07.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
majke - kćeri; emocionalna povezanost; uzajamnost; privrženost; psihološki simptomi
(mother-daughter; closeness; reciprocity; attachment; psychological symptoms)
Sažetak
Unatoč spoznaji o dugotrajnosti i važnosti odnosa između majki i kćeri, ovaj je odnos nedovoljno istraživan. Kvaliteta odnosa s majkom može imati različito značenje tijekom životnog ciklusa kćeri, posebice tijekom razdoblja razvoja nezavisnosti. Cilj je istraživanja bio ispitati povezanost emocionalnog odnosa s majkom i psihološkog funkcioniranja kćeri u razdoblju prijelaza u odraslu dob. U istraživanju je sudjelovalo 155 studentica, prosječne dobi 22 godine (od 18 do 25 godina) koje su većinu života živjele sa svojom majkom, a njih 35% još uvijek živi s njom. Za potrebe je ovoga istraživanja prilagođen i primijenjen Upitnik odnosa majke i kćeri (MAD ; Rastogi, 1998), Inventar bliskih odnosa (Kamenov i Jelić, 2003) te Ljestvica simptoma (Derogatis 1983). Ispitana je kvaliteta odnosa koju kćeri doživljavaju s majkom: bliskost, uzajamnost, razumijevanje, oslanjanje na majčine savjete te kvaliteta privrženosti kćeri majci kroz anksioznu i izbjegavajuću dimenziju. Rezultati dobiveni istraživanjem pokazali su da oko dvije trećine sudionica procjenjuje svoj odnos s majkom bliskim, a većina ih je zadovoljna tim odnosom. Premda ispitani uzorak čine djevojke koje u prosjeku imaju blago izražene tjelesne i psihološke simptome, što ukazuje na relativno dobru prilagođenost, rezultati potvrđuju da djevojke nezadovoljne odnosom s majkom imaju izraženije psihološke simptome: nezadovoljnije su u odnosu s drugima, imaju više simptoma depresivnosti, anksioznih i fobičnih simtpoma, češće ulaze u sukobe i iskazuju neprijateljstvo prema drugima. Potvrđena je razlika u zastupljenosti psiholoških problema kod studentica s obzirom na kvalitetu privrženosti. Studentice s visokom razinom izbjegavajuće i visokom razinom anksiozne dimenzije privrženosti imaju najviše psiholoških simptoma. Rezultati istraživanja govore u prilog važnosti bliskih odnosa i povjerenja u majku i u razdoblju prijelaza u odraslu dob kada je, unatoč naglašenoj potrebi za autonomijom, i dalje bitna bliska emocionalna veza s majkom.
Izvorni jezik
Hrvatski