Pregled bibliografske jedinice broj: 604009
Starija životna dob i anestezija.
Starija životna dob i anestezija. // Poslijediplomsko usavršavanje iz anesteziologije. / Majerić-Kogler, V ; Ivančan V. (ur.).
Zagreb: Regionalni C.E.E.A. centar Hrvatske ; Graphis, Zagreb, 2010. str. 1-9 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 604009 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starija životna dob i anestezija.
(Older age and anesthesia.)
Autori
Kopić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Poslijediplomsko usavršavanje iz anesteziologije.
/ Majerić-Kogler, V ; Ivančan V. - Zagreb : Regionalni C.E.E.A. centar Hrvatske ; Graphis, Zagreb, 2010, 1-9
ISBN
978-953-279-028-3
Skup
Šesti tečaj poslijediplomskog usavršavanja iz anesteziologije.
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.10.2010. - 21.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Anestezija; starija životna dob
(Anesthesia; older age)
Sažetak
Vođenje anestezije, ajoš više organizacija cjelovite perioperacijske skrbi o bolesnicima starije dobi, iznimno je zahtjevan zadatak, koji nužno uključuje timski rad. Nužna je pažljiva prijeoperacijska procjena i priprema bolesnika sukladno pridruženim bolestima. Kod izbora anestezije treba imati na umu da je za ortopedske zahvate, koji su u toj dobnoj skupini najčešće zahvati, regionalna anestezija u prednosti pred općom anestezijom. Nužno je imati na umu nužnost prilagodbe, tj. smanjenja doze za većinu lijekova koji se u anesteziji rabe. Vođenje infuzijske terapije treba biti ciljno i pažljivo vođeno jer starije osobe teško kompenziraju hipovolemiju i preopterećenje tekućinom i elektrolitima. Treba voditi brigu o sprečavanju pothlađivanja starije osobe u operacijskoj sali, o sprečavanju nastanka dekubitusa, o tromboprofilaksi i profilaksi stres ulcusa sluznice probavnog sustava. Nužna je dostatna poslijeoperacijska analgezija, ali zbog osobitosti distribucije i učinka opioida treba je pažljivo titrirati da se izbjegnu neželjena djelovanja. Od velike je važnosti respiracijska fizikalna terapije i rana mobilizacija bolesnika. Kod starijih je česta pothranjenost i slab apetit, stoga treba voditi brigu o nutritivno-metaboličkoj potpori. Treba imati na umu učestalo javljanje poslijeoperacijske kognitivne disfunkcije kod starijih osoba te izbjegavati provokativne čimbenike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti