Pregled bibliografske jedinice broj: 603976
Zadružno zakonodavstvo u Republici Hrvatskoj
Zadružno zakonodavstvo u Republici Hrvatskoj, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda", Split
CROSBI ID: 603976 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zadružno zakonodavstvo u Republici Hrvatskoj
(Co-operative legislation in the Republic of Croatia)
Autori
Višić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Preddiplomski međusveučilišni studij "Mediteranska poljoprivreda"
Mjesto
Split
Datum
28.09
Godina
2012
Stranica
26
Mentor
Gugić, Josip
Ključne riječi
zadruga; zadrugarstvo; zakonodavstvo; Republika Hrvatska
(co-operative; system of a co-operative society; legislation; Republic of Croatia)
Sažetak
Svrha rada bila je provesti deskriptivnu analizu nacionalnog zadružnog zakonodavstva s ciljem identifikacije ključnih čimbenika koji utječu ili mogu utjecati na njegov razvoj u budućem srednjoročnom razdoblju. U radu su primjenjene metode analize sadržaja, deskripcije, komparacije i SWOT analize. Nacionalni zakonodavni okvir zadrugarstva obuhvaća Zakon o zadrugama i tri podzakonska propisa koji su doneseni na temelju njega, te Zakon o uvođenju Europske zadruge–Societas Cooperativa Europaea koji stupa na snagu na dan prijema Republike Hrvatske u Europsku uniju. Također, određeni zakonski propisi iz trgovačkog, radnog, poreznog, računovodstvenog, poljoprivrednog i ostalog zakonodavstva u pojedinim odredbama se odnose i primijenjuju na zadrugu kao pravnu osobu. Rezultati SWOT analize pokazuju da su ključni elementi snaga nacionalnog normativnog okvira zadrugarstva dugogodišnja zadružna tradicija, pozitivna iskustva u razvoju zadružnog pokreta, definiran i zaštićen zadružni identitet i zadružna imovina, te kontinuitet postojanja zakonske regulative za djelovanje zadruga. Među ključne slabosti mogu se ubrojiti nepovjerenje određenih skupina prema zadružnom povezivanju, nepostojanje zadružne revizije, nedostatana razina educiranosti zadrugara o pravnoj dimenziji organiziranja i poslovanja zadruge, te slabo međusobno povezivanje zadruga. Kao najvažnije prilike utvrđene su usklađivanje rada i općih akata zadruga s novim zakonskim odredbama, potencijal za rast zadružnog sektora i orijentacija prema socijalnoj ekonomiji, dok su prijetnje budućem razvoju nedovoljno efikasna provedba i primjena zakonodavnih propisa u našoj gospodarskoj praksi, približavanje poslovanja zadruge principima poslovanja trgovačkih društava i neprepoznavanje uloge zadruga od strane jedinica lokalne i područne samouprave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782223-2216 - Zadružno organiziranje u jačanju konkurentnosti obiteljske poljoprivrede (Mikuš, Ornella, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Josip Gugić
(mentor)