Pregled bibliografske jedinice broj: 603261
Najstarija matična knjiga brodske župe Presvetog Trojstva (1701.-1735.)
Najstarija matična knjiga brodske župe Presvetog Trojstva (1701.-1735.). Slavonski Brod: Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, 2012 (monografija)
CROSBI ID: 603261 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najstarija matična knjiga brodske župe Presvetog Trojstva (1701.-1735.)
(The oldest parish register of the Holy Trinity parish in Brod)
Autori
Skenderović, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
Grad
Slavonski Brod
Godina
2012
Stranica
323
ISBN
978-953-6659-60-9
Ključne riječi
matična knjiga; Brod na Savi; 18. stoljeće; Slavonija
(parish register; Brod na Savi; 18. century; Slavonija)
Sažetak
Matična knjiga krštenih brodske župe Presvetog Trojstva iz 1701.–1735. godine spada među pet najstarijih matičnih knjiga s područja Slavonije pa zato kao povijesni izvor predstavlja veliku vrijednost. Prije svega ona govori o nazočnosti franjevaca u gradu u prvim desetljećima nakon oslobođenja od osmanlijske vlasti. Osim toga, ona predstavlja najbogatiji sačuvani izvor za povijest Broda i Brodskog Posavlja iz prve polovice 18. stoljeća. Razdoblje prve polovice 18. stoljeća bilo je vrijeme početaka vođenja matičnih knjiga na cijelom području Slavonije. Najstarija brodska matica pokazuje kakvo je bilo stanje vođenja matičnih knjiga u tome vremenu. Njezina analiza otkriva da je vođenje matičnih knjiga u prvoj polovici 18. stoljeća na području Slavonije bilo izrazito loše, da su zapisi prepuni propusta, pogrešaka i kronoloških diskontinuiteta i da je pouzdanost i potpunost upisa ovisila jedino o odgovornosti i osviještenosti samih župnika. U tome smislu ova analiza najstarije brodske matice potvrđuje neka prijašnja istraživanja s područja Slavonije i središnje Hrvatske. Ona prije svega potvrđuje da cijeli sustav vođenja matičnih knjiga u to vrijeme nije bio dovoljno nadgledan ni od strane same Katoličke crkve, dok državne vlasti u tome razdoblju nisu imale nikakav uvid u njih ni interes u vezi s njima. Razdoblje 18. stoljeća donijelo je Slavoniji snažan demografski, gospodarski i kulturni preporod. Analiza najstarije brodske matice prikazana u ovoj knjizi pokazuje da je i područje Brodskog Posavlja bilo uključeno u te promjene. Ona dokazuje i da proučavanje matičnih knjiga iz 18. stoljeća može znatno pomoći u proučavanju brojnih važnih povijesnih tema, poput istraživanja migracija, vjerskih prelazaka, strukture obitelji i oblikovanja gradske elite.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
252-2522632-2629 - Društvena i gospodarska povijest Slavonije od 1699.-1868.: putevi modernizacije (Kerže-Živaković, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Robert Skenderović
(autor)