Pregled bibliografske jedinice broj: 603160
Perspektive socijalnog poduzetništva Hrvatske u Europskoj uniji
Perspektive socijalnog poduzetništva Hrvatske u Europskoj uniji // Zbornik radova 20. tradicionlanog savjetovanja ekonomista 'Ekonomska politika Hrvatske u 2013.godini' / Ljubo Jurčić (ur.).
Opatija: Hrvatsko društvo ekonomista, 2012. str. 152-173 (ostalo, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 603160 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perspektive socijalnog poduzetništva Hrvatske u Europskoj uniji
(Social Entrepreneurship in Croatia- Perspectives in the European Union.)
Autori
Vincetić, Vlatka ; Babić, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 20. tradicionlanog savjetovanja ekonomista 'Ekonomska politika Hrvatske u 2013.godini'
/ Ljubo Jurčić - Opatija : Hrvatsko društvo ekonomista, 2012, 152-173
ISBN
978-953-262-066-5
Skup
Ekonomska politika Hrvatske u 2013. godini
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 14.11.2012. - 16.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
socijalno poduzetništvo; društvene promjene; prepreke u socijalnom poduzetništvu
(social entrepreneurship; social change; barriers in social entrepreneurship)
Sažetak
Socijalno poduzetništvo i socijalna ekonomija u protekla tri desetljeća se kontinuirano razvijaju na globalnoj razini, kako u razvijenim zemljama, tako i u zemljama u razvoju. Mogućnost za djelovanje socijalnih poduzeća postoji u mnogobrojnim sektorima, kao što zdravstvene, socijalne i obrazovne usluge, usluge skrbi o djeci i starijima, usluge vezane uz slobodno vrijeme, promet, proizvodnja i prodaje hrane i očuvanje okoliša. Važnost socijalne ekonomije i poduzetništva varira od zemlje do zemlje. Udio radne aktivne populacije involvirane u područje socijalnog poduzetništva puno je viši u razvijenim zemljama nego u tranzicijskim i zemljama u razvoju. Na području Europe socijalno poduzetništvo je u procesu ekspanzije, stvara veliki broj poslova i otvara mogućnosti za gospodarski i društveni razvoj, o čemu svjedoči i brojka od 9 milijuna zaposlenih u sferi socijalnog poduzetništva. Socijalno poduzetništvo još nije dobilo pravu mogućnost u Hrvatskoj, postoje određeni primjeri dobre prakse i pokušaji organizacija civilnog društva prema razvoju socijalnog poduzetništva u suradnji ostalim relevantnim dionicima. No zasad su značajniji rezultati razvoja sektora socijalnog poduzetništva izostali iako se socijalno poduzetništvo po prvi put djelomice spominje u strateškom dokumentu Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Stoga je početkom 2012. godine od strane Ministarstva rada pokrenuta inicijativa i oformljena radna skupina za izradu Strategije za stvaranje poticajnog okruženja za razvoj socijalnog poduzetništva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Socijalne djelatnosti