Pregled bibliografske jedinice broj: 603130
130 godina hrvatske sveučilišne farmacije
130 godina hrvatske sveučilišne farmacije // 13. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici - zbornik sažetaka / Doričić, Robert (ur.).
Rijeka: Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2012. str. 27-27 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 603130 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
130 godina hrvatske sveučilišne farmacije
(130 years Croatian university pharmacy)
Autori
Kujundžić, Nikola ; Inić, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
13. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici - zbornik sažetaka
/ Doričić, Robert - Rijeka : Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2012, 27-27
ISBN
978-953-6384-92-1
Skup
13. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 09.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
farmacija; Farmaceutsko-biokemijski fakultet; obljetnica
(pharmacy; Faculty of Pharmacy and Biochemistry; anniversary)
Sažetak
Studij farmacije na Sveučilištu u Zagrebu utemeljen je 1882. odlukom cara i kralja Franje Josipa I. Relativno rano iskazana potreba za stavljanje hrvatske farmacije na znanstvene temelje ima korijene u iznimno dugoj i bogatoj tradiciji hrvatskog ljekarništva. Najstarije javne ljekarne u dalmatinskim gradovima otvorene su u 13. stoljeću, kratko nakon objave čuvenog edikta cara Friedricha II. iz 1240. kojim se odjeljuje farmacija od medicine. Utemeljenjem Zagrebačkog sveučilišta u modernom smislu (1874.) stvoreni su uvjeti za razvoj sveučilišne farmacije. Naporima Hrvatsko-slavonskog ljekarničkog zbora i profesora Mudroslovnog fakulteta, osnovan je farmaceutički učevni tečaj s programom koji je tada vrijedio i u drugim sveučilišnim centrima Austro-Ugarske Monarhije. Time je ostvarena težnja hrvatskih ljekarnika da se obrazuju u svojoj domovini na materinjem jeziku. Uvjeti za upis na studij bili su: tri godine vježbeničkog rada u ljekarni i položen tirocinijski ispit, te još dvije godine rada u ljekarni u svojstvu asistenta farmacije. Studij je trajao dvije godine, a nakon položenih ispita polaznik je dobivao diplomu magistra farmacije. Buran razvoj prirodnih znanosti na početku 20. stoljeća, na koji se oslanjala farmacija, rezultirao je nizom reformi studija farmacije. Najznačajnija je uvođenje četverogodišnjeg studija farmacije i osnivanje Farmaceutskog odjela Filozofskog fakulteta (1928). Godine 1942. utemeljen je samostalni Farmaceutski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, koji 1963. mijenja ime u Farmaceutsko-biokemijski (FBF). Danas se na FBF-u izvode dva integrirana preddiplomska i diplomska studija (studij farmacije i studij medicinske biokemije). Od poslijediplomskih programa postoji sveučilišni poslijediplomski doktorski studij Farmaceutsko-biokemijske znanosti, te osam sveučilišnih specijalističkih studija
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1243 - Interakcije galija(III) i željeza(III) s antiproliferativnim lijekovima (Kujundžić, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb