Pregled bibliografske jedinice broj: 602767
Informacijska struktura i fonološko-sintaktičko sučelje
Informacijska struktura i fonološko-sintaktičko sučelje // Hrvatski sintaktički dani / Matas Ivanković, Ivana ; Blagus Bartolec, Goranka (ur.).
Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012. str. 37-39 (plenarno, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 602767 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informacijska struktura i fonološko-sintaktičko sučelje
(Information structure and phonology-syntax interface)
Autori
Peti-Stantić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatski sintaktički dani
/ Matas Ivanković, Ivana ; Blagus Bartolec, Goranka - Zagreb : Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012, 37-39
ISBN
978-953-6637-76-8
Skup
Međunarodni znanstveni skup Hrvatski sintaktički dani
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Osijek, Hrvatska, 08.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
informacijska struktura; red riječi; fonološko-sintaktičko sučelje
(information structure; word order; phonology-syntax interface)
Sažetak
Polazeći od informacijske strukture kao komponente rečenične gramatike kakvu predlaže Lambrecht (1994.), a koja se smatra određujućim faktorom u formativnom strukturiranju rečenice, u radu se iznose rezultati istraživanja koji pokazuju da je red riječi, tj. red rečeničnih komponenata na sintaktičkoj, ali i na fonološkoj razini, uvjetovan propozicijskom strukturom rečenice. Takav sustav rezultira u iznimno niskom broju ograničavajućih pravila kojima se sa stajališta reda riječi definiraju negramatične rečenice. Metodološki, istraživanje čije ću rezultate iznijeti predstavlja pokušaj uspostavljanja veze između formalnih i funkcionalnih pristupa gramatičkoj analizi na primjeru hrvatskoga jezika, koji se tradicionalno smatra jezikom u kojem je red sintaktičkih komponenata (relativno) slobodan, dok se za poziciju klitika u njemu smatra da je (relativno) ograničena. U izlganju se na brojnim primjerima pokazuje kako klitike ne predstavljaju anomaliju u takvu sustavu, nego tek oblik dinamiziranja rečeničnoga sadržaja koji izvorni govornici prihvaćaju kao otvorenu mogućnost. U dosadašnjim su se istraživanjima određivanju navedenih odnosa postavljale dvije ključne prepreke. Prva se tiče bavljenja isključivo tzv. "neutralnim", kontekstualno neuvjetovanim tipovima rečenica, dakle samo onima koje su na nultoj razini informativnosti i odgovaraju na pitanje O čemu se radi? Druga se tiče nedostatka empirijskih istraživanja, kako korpusnih, tako i psiholingvistički zasnovani, kojima se otvara potpuno nov uvid u jezičnu strukturu i istančane mogućnosti njezine izražajnosti na informacijskoj razini. O obama se uočenim problemima govori u izlaganju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301044-0989 - Hrvatska i bliskosrodne kulturnojezične zajednice (Peti-Stantić, Anita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Anita Peti-Stantić
(autor)