Pregled bibliografske jedinice broj: 602765
Stavovi roditelja prema tjelesnom kažnjavanju djece i izloženost nasilju roditelja i vršnjaka kao prediktori činjenja vršnjačkog nasilja
Stavovi roditelja prema tjelesnom kažnjavanju djece i izloženost nasilju roditelja i vršnjaka kao prediktori činjenja vršnjačkog nasilja // Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka / Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012. str. 34-34 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 602765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi roditelja prema tjelesnom kažnjavanju djece i izloženost nasilju roditelja i vršnjaka kao prediktori činjenja vršnjačkog nasilja
(Attitudes of parents towards corporal punishment and exposure to the violence from parents and peers as predictors of the perpetration of peer violence)
Autori
Sušac, Nika ; Rimac, Ivan ; Rajter, Miroslav ; Ajduković, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihološki aspekti suvremene obitelji, braka i partnerstva : knjiga sažetaka
/ Brajša Žganec, Andreja ; Lopižić, Josip ; Penezić, Zvjezdan - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2012, 34-34
ISBN
978-953-55079-1-8
Skup
20.godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 07.11.2012. - 10.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Vršnjačko nasilje; stavovi prema tjelesnom kažnjavanju; obiteljsko nasilje
(Peer violence; attitudes towards corporal violence; family violence)
Sažetak
Trans-generacijski prijenos nasilja do sada je više istraživan u području nasilja nad djecom i partnerskog nasilja, no nasilne obrasce ponašanja naučene u obitelji djeca mogu prenositi i na svoje međuvršnjačke odnose. Zbog toga stavovi koje roditelji imaju prema tjelesnom kažnjavanju i njihovi nasilni postupci prema djeci mogu imati značajan doprinos u objašnjavanju dječjeg nasilnog ponašanja. Uz to, budući da su dosadašnja istraživanja pokazala kako postoji relativno visoka povezanost između doživljavanja i činjenja vršnjačkog nasilja, doživljavanje nasilja od strane druge djece također može biti značajno za predviđanje iskazanog nasilnog ponašanja prema vršnjacima. Cilj ovog rada je ispitati koliki je pojedinačni i zajednički doprinos roditeljskog stava prema kažnjavanju djece, dječjeg doživljavanja psihičkog i fizičkog nasilja kod kuće te doživljavanja nasilja od strane vršnjaka u objašnjavanju počinjenog vršnjačkog nasilja. Dobiveni će rezultati također biti razmatrani s obzirom na dob djece kako bi se provjerile pretpostavke da je kod mlađe djece doprinos roditeljskih stavova i ponašanja veći, a kod starije djece manji te da doprinos doživljavanja vršnjačkog nasilja raste s dobi djece. U ovom istraživanju sudjelovala su djeca i njihovi roditelji čiji su odgovori prikupljenim putem upitnika u okviru BECAN projekta, a efektivna veličina uzorka na kojem su provedene analize nakon utežavanja iznosi 1692 para dijete-roditelj. Podaci koji se odnose na nasilje doživljeno kod kuće te doživljeno i počinjeno vršnjačko nasilje prikupljeni su od djece, a podaci koji se odnose na stav prema tjelesnom kažnjavanju od roditelja. Pri analizi podataka korištena je hijerarhijska regresijska analiza, provedena zasebno na svakom od tri subuzorka (djeca koja pohađaju 5. i 7. razred osnovne te 2. razred srednje škole). Kod djece učenika 5. razreda odabrani prediktori objasnili su 36, 6% varijance činjenja vršnjačkog nasilja, pri čemu se u zadnjem koraku analize najvećim pokazao doprinos doživljenog vršnjačkog nasilja, a uz njega su se značajnima pokazali i prevalencija tjelesnog zlostavljanja te pozitivni roditeljski stavovi prema kažnjavanju djece. Kod djece koja pohađaju 7. i 2. razred objašnjeno je 36, 3%, odnosno 30, 5% varijance kriterija te je u zadnjem koraku značajan prediktor, uz 1% rizika, bilo samo doživljeno vršnjačko nasilje. Rezultati će biti razmatrani pod vidom promjena u značajnosti doprinosa pojedinih prediktora nakon njihovog postupnog uvođenja u regresijsku analizu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb