Pregled bibliografske jedinice broj: 60253
Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži: teorijsko motrište
Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži: teorijsko motrište // Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži / Bašić, Josipa ; Janković, Josip (ur.).
Zagreb: Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za prevenciju poremećaja u ponašanju djece i mladeži i zaštitu djece s poremećajima u ponašanju, 2000. str. 31-46
CROSBI ID: 60253 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži: teorijsko motrište
(Risk and protection factors in the development of behavior disorders of children and young people; theoretical viewpoint)
Autori
Bašić, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži
Urednik/ci
Bašić, Josipa ; Janković, Josip
Izdavač
Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za prevenciju poremećaja u ponašanju djece i mladeži i zaštitu djece s poremećajima u ponašanju
Grad
Zagreb
Godina
2000
Raspon stranica
31-46
ISBN
953-6430-16-9
Sažetak
U ovom djelu knjige prikazan je pregled znanstvenih spoznaja određenih okvirom rizičnih i zaštitnih čimbenika u razvoju poremećaja u ponašanju djece i mladeži. Ukazujući na porast i složenost rizičnih ponašanja mladeži danas, kao i na različite pristupe u definiranju djece i mladih u riziku, posebno se elaboriraju rizični i zaštitni čimbenici u razvoju poremećaja u ponašanju. Posebna pozornost daje se konceptu otpornosti djece i mladeži. Također se razmatra jedan od mogućih konceptualnih okvira (Burt, Resnick, Norvick, 1998), unutar kojeg se razmatra cjelina djelovanja fenomena rizik-zaštita ili rizični-zaštitni čimbenici. Na kraju se elaboriraju primarno preventivne i intervencijske strategije zasnovane na razmatranjima stupnja rizičnosti, te poznavanja rizičnih i zaštitnih čimbenika. Generalne strategije u prevenciji očituju se kroz jačanje snaga mladog čovjeka, jačanja zaštitnih čimbenika u njegovoj okolini te smanjivanju rizika, pogotovo ukoliko su se raniji rizični čimbenici i sustavna obilježja (markeri) pojavili rano i za posljedicu imaju negativne izlaze za djecu i mladež. U takvim strategijama prepoznaju se univerzalne preventivne intervencije, selektivne preventivne intervencije i indicirane preventivne intervencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
013005
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Josipa Bašić
(autor)