Pregled bibliografske jedinice broj: 601817
Lisne uši na šipku (Punica granatum L.)
Lisne uši na šipku (Punica granatum L.), 2012., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 601817 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lisne uši na šipku (Punica granatum L.)
(Pomegranate Aphids (Punica granatum L.))
Autori
Čuljak, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.10
Godina
2012
Stranica
36
Mentor
Kozina, Antonela
Ključne riječi
šipak; lisne uši; Moerikova žuta posude; dominantnost; frekvencija pojavljivanja
(Pomegranate; aphids; Moerikova yellow bowl; dominance; frequency of occurrence)
Sažetak
Šipak (Punica granatum L.) voćna je vrsta koja u zadnje vrijeme pridobiva sve veću pažnju kako od proizvođača zbog skromnih zahtijeva za uzgoj i visokih prinosa, tako i potrošača zbog svoje nutritivne vrijednosti. Javlja se težnja za ekstenzivnom proizvodnjom, a time i bojazan od štetnika koji su redovito pratitelji plantažnih nasada. Štete se očituju smanjenim urodom i kvalitetom ploda. Problemu štetnika u intenzivnom uzgoju šipka nije posvećivana potrebna pozornost te nema puno podataka koje se dotiču ove problematike. Lisne uši (Aphidoidea) su značajni štetnici šipka. Smatraju se najraširenijim i gospodarski najopasnijim polifagnim štetnicima. Zbog visokog biotičkog potencijala veliki broj uši može egzistirati na maloj površini stoga je važno utvrditi koje su značajne vrste prisutne u uzgojnim područjima šipka. Upravo iz tog razloga cilj istraživanja bio je utvrditi faunu lisnih uši u voćnjaku šipka te na temelju podataka o brojnosti pojedine vrste utvrditi cenološke karakteristike svake populacije (dominantnost i frekventnost) te dinamiku pojavljivanja. Istraživanje je provedeno u voćnjaku šipka veličine 1, 5 ha na lokalitetu Vitina, u zapadnoj Hercegovini. Lisne uši su prikupljane pomoću Moerikove žute posude kroz vegetaciju tijekom dvije godine, 2009. i 2010. Uhvaćeni primjerci su sortirani i determinirani. Za utvrđivanje dominantnosti i učestalosti vrsta korištena je formula Balogha. Vrste su klasificirane u odgovarajuće skupine temeljem izračunatog indeksa dominantnosti i frekvencije pojavljivanja pri čemu je korištena klasifikacija prema Tischleru i Haydemanu. Ukupan broj prikupljenih lisnih uši tijekom dvogodišnjeg istraživanja iznosio je 606 jedinki, od čega je 257 jedinki determinirano do vrste. Sveukupno je determinirano 16 vrsta lisnih uši, od kojih su neke poznate kao štetnici šipka, dok su druge prisutne zbog blizine šume ili su inače česte u prirodi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Antonela Kozina
(mentor)