Pregled bibliografske jedinice broj: 601313
Postrojenje za proizvodnju bioplina
Postrojenje za proizvodnju bioplina // Zbornik radova XII. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom 2012. / doc.dr.sc. Aleksandra Anić Vučinić (ur.).
Varaždin: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 601313 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postrojenje za proizvodnju bioplina
(Biogas power plant)
Autori
Planinić, Robert ; Kalambura, Sanja ; Bodiroga, Želimir ; Kovačić, Davorin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova XII. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom 2012.
/ Doc.dr.sc. Aleksandra Anić Vučinić - Varaždin : Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012
Skup
XII. Međunarodni simpozij gospodarenje otpadom 2012.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 29.10.2012. - 30.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
biorazgradivi organski otpad; anaerobna razgradnje; bioplin; obnovljivi izvori energije; prednapeti predgotovljeni elementi
(biodegradable organic waste; anaerobic degradation; biogas; renewable source of energy; prestressed prefabricated elements)
Sažetak
Anaerobna razgradnja uz proizvodnju bioplina bitan je proces u zbrinjavanju i iskorištavanju različitih vrsta biorazgradivog organskog otpada. Korištenje bioplina proizvedenog anaerobnom razgradnjom biorazgradivog organskog otpada predstavlja značajan potencijal u ostvarivanju energetskih, ekoloških i ekonomskih koristi. U usporedbi s drugim biogorivima, bioplin iz anaerobne digestije predstavlja važan prioritet u europskim smjernicama za transport i energiju. Bioplin sa sobom povlači i brojne socio-ekonomske koristi za društvo kao cjelinu, ali i za dionike uključene u njegovu proizvodnju i iskorištavanje. U članku se opisuje bioplinsko postrojenje kategorije 1f u skladu s Tarifnim sustavom za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije. Postrojenje ima mogućnost umrežavanja na elektroenergetsku mrežu, kao i mogućnost predaje termičke energije. Detaljno se opisuje način izgradnje spremnika (fermentora) što uključuje sistem izrade i montaže predgotovljenih elemenata te njihovo spajanje u statičku cjelinu prednapinjanjem horizontalno ugrađenih kabela. U članku se spominje i nekoliko realiziranih projekata odnosno projekata u pripremi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geotehnički fakultet, Varaždin