Pregled bibliografske jedinice broj: 601216
Biti ili ne biti žena: pitanje je sad! Ženino/a mjesto/a u Shakespeareovu svijetu i na pozornici
Biti ili ne biti žena: pitanje je sad! Ženino/a mjesto/a u Shakespeareovu svijetu i na pozornici // Školski vjesnik : časopis za pedagoška i školska pitanja, 60 (2011), 4; 445-458 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 601216 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biti ili ne biti žena: pitanje je sad! Ženino/a mjesto/a u Shakespeareovu svijetu i na pozornici
(To be or not to be a woman: That is the question! a woman’s place/women’s places in Shakespeare’s world and on stage)
Autori
Penjak, Ana
Izvornik
Školski vjesnik : časopis za pedagoška i školska pitanja (0037-654X) 60
(2011), 4;
445-458
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Elizabetinsko kazalište; vrijednosti; tijela; transvestizam; entiteti i identiteti
(Elizabethan theatre; values; bodies; transvestism; entities and identities)
Sažetak
Kada je Francoise Lionnet u svojoj studiji “Postcolonial Representation: Women, Literature, Identity” zaključila da tijelo ima “dvostruku funkciju: da prikaže zbiljsko, i da posjeduje moguće” (Lionnet, 1995.: 92), imala je na umu nešto posve određeno. Drugim riječima, uloga seksualnosti u izvedbenim umjetnostima i u vizualnoj reprezentaciji ženskog tijela kao seksualno predodređenog tijela, tijela Drugog, pitanje je oko kojega se danas u feminističkoj kritici vode burne rasprave. Analiza predstavljanja likova žena krajem XVI. i početkom XVII. stoljeća u dramskom opusu Williama Shakespearea, koje su na pozornici igrali dječaci, upozorava na nešto što se čini iznimno važnim. Ženska tijela prekrivena drugim entitetima i identitetima, ideološkim uvjerenjima i kulturnim vrijednostima, tijela opterećena cijelim nizom značenja i tumačenja, poput onih rodnih ili psihoanalitičkih, ženska tijela, ali i tijela općenito kao simboličko mjesto, kao da postaju tekst u koji su upisane mnoge društveno-povijesne činjenice tog vremena. Stoga su namjere autorice ovog članka dvojake: s jedne će strane nastojati predstaviti društveno-povijesni pregled konvencije i vrijednosti upućujući ujedno i na ideološku podatnost tjelesne metaforike, a s druge će strane nastojati uputiti na raznolike načine (mal)tretiranja tijela, osobito ženskog, ali i tijela dječaka koja su ta ženska tijela nastojali imitirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- LISA: Library and Information Science Abstracts
- Linguistics And Language behavior abstracts (Llba)
- (ProQuest, Periodical Acquisions, Michigan) MLA International Bibliography Education Research Complete with Full Text EBSCO Publishing
- Hrčak – Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske