Pregled bibliografske jedinice broj: 600968
Ihtiofauna močvare Hutovo blato (donji tok rijeke Neretve, Bosna i Hercegovina) ; stanje i ugroženost
Ihtiofauna močvare Hutovo blato (donji tok rijeke Neretve, Bosna i Hercegovina) ; stanje i ugroženost // Ribarstvo : znanstveno-stručni časopis za ribarstvo, 70 (2012), 4; 169-185 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 600968 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ihtiofauna močvare Hutovo blato (donji tok rijeke Neretve, Bosna i Hercegovina) ; stanje i ugroženost
(Ichthyofauna of the Hutovo blato blato wetland (lower Neretva River, Bosnia and Herzegovina) ; status and vulnerability)
Autori
Tutman, Pero ; Glamuzina, Branko ; Dulčić, Jakov ; Zovko, Nikola
Izvornik
Ribarstvo : znanstveno-stručni časopis za ribarstvo (1330-061X) 70
(2012), 4;
169-185
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
močvara Hutovo blato ; bioraznolikost ; endemi ; ugroženost ; zaštita
(Hutovo blato wetland ; biodiversity ; endems ; vulnerability ; protection)
Sažetak
Hutovo blato je malo plitko močvarno područje mediteranskog tipa, smješteno u donjem toku rijeke Neretve na oko 20 km uzvodno od Jadranskog mora u blizini granice sa Republikom Hrvatskom. Slijev rijeke Neretve ima posebnu vrijednost zbog izražene bioraznolikosti faune slatkovodnih vrsta riba, te visokog stupnja endemizma i jedno je od četiri takva područja u Mediteranu. Zbog svojih prirodnih osobitosti, među kojima posebno mjesto zauzimaju ribe, područje močvare Hutovo blato jedan je od najvažnijih dijelova rijeke Neretve i kao takvo je 1995. godine proglašeno Parkom prirode, a 2001. upisano u Ramsarsku konvenciju kao močvarno područje od međunarodnog značaja. Cilj ovog rada je prikazati podatke o fauni riba Parka prirode Hutovo blato koja do sada nije bila dovoljno poznata. Prilikom izrade popisa ribljih vrsta korišteni su rezultati istraživanja u razdoblju od 1999. – 2010. godine, raniji literaturni podaci, te podaci o ulovima rijetkih vrsta prikupljeni od strane čuvara i djelatnika Parka, profesionalnih i sportskih ribolovaca, kao i vlastiti neobjavljeni podaci. Tijekom istraživanja zabilježeno je 25 vrsta riba, a uključujući literaturne podatke broj raste na 43, raspoređenih u 36 rodova i 19 porodica. Autohtone vrste čine više od polovice zabilježenog broja (63%), među kojima je 15 endema vrlo uskog areala rasprostranjenosti, dok su 15 vrsta alohtone. Osobitost ihtiofaune Hutovog blata predstavlja i niz morskih vrsta riba koje ondje privremeno borave. Značajan broj vrsta s ovog popisa obuhvaćeno je nekom od kategorija ugroženosti prema IUCN kategorizaciji i uglavnom je riječ o endemskim vrstama. Tijekom posljednjih desetljeća trofički status Hutovog blata je promijenjen kao posljedica niza antropogenih aktivnosti što je dovelo do ozbiljnih negativnih promjena. Trenutačni status faune riba močvare Hutovo Blato i šireg područja može se označiti ugroženim. Učinkovita zaštita staništa, zajedno s poboljšanim upravljanjem vodama i mjere za sprečavanje širenja stranih vrsta posebno su važne kako bi se zaštitila visoka ihtiofaunistička vrijednost ove močvare.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0013077-0844 - Gospodarenje i bioraznolikost živih bogatstava u hrvatskom priobalju (Dulčić, Jakov, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ASFA: Aquatic Science and Fisheries Abstracts