Pregled bibliografske jedinice broj: 60036
Važnost animalnog osteološkog materijala u arheološkim istraživanjima i prikaz dosadašnjeg djelovanja laboratorija za arheozoologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Važnost animalnog osteološkog materijala u arheološkim istraživanjima i prikaz dosadašnjeg djelovanja laboratorija za arheozoologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu // Obavijesti, 1 (2000), 1; 95-105 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 60036 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost animalnog osteološkog materijala u arheološkim istraživanjima i prikaz dosadašnjeg djelovanja laboratorija za arheozoologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
(The significance of animal osteological materijals in archaeological excavations and a survery of work carried out by the laboratory for archeozoology at the Veterinary faculty of the University of Zagreb)
Autori
Trbojević-Vukičević, Tajana
Izvornik
Obavijesti (0352-177X) 1
(2000), 1;
95-105
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
arheozoologija; koštani ulomci; životinje; arheologija
(archaeozoology; bone fragments; animals; archaeology)
Sažetak
Tjekom 1995. godine u laboratorij za arheozoologiju koji se nalazi pri Zavodu za anatomiju, histologiju i embriologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pristigao je prvi materijal sa lokaliteta Vučedol koji je bio iskopan tjekom 1984/85 godine. Materijal je činilo oko 15.000 koštanih fragmenata koji su očišćeni, konzervirani i pripremljeni za istraživanje i pohranu. Prvo istraživanje načinjeno na tom materijalu bio je diplomski rad Viši vertebrati Vučedola (Vukovar, Hrvatska). Potom je slijedio niz morfoloških istraživanja na koštanim ostacima koji su potjecali od različitih životinjskih vrsta radi utvrđivanja vrste ili razlika između tadašnjih i danas živučih životinjskih vrsta. Istraživanja su uključivala osteometriju, RTG istraživanja, dob životinja utvrđenih po ostacima zubiju. Mnoga istraživanja koštanog materijala uključivala su CT i radiovisiografska istraživanja. Najaviše su istraživane kosti jelena i psa, manje malih preživača i kosti goveda dok su kosti svinje i konja najmanje istraživane. Dio koštanog materijala klasificiran je prema mjestu nalaska ili kulturi, s druge strane pojedinačna istraživanja bazirala su se na koštanim elementima.
U narednim istraživanjima, uključiti će se istraživanje koštanih ulomaka i s drugih arheoloških lokaliteta. Animalni i osteološki materijal datiran u Neolitik iz arheološkog lokaliteta Stari grad-Ozalj biti će u cjelosti analizirana i taksonomski određen.
Dio koštanog materijala potjeće iz razdoblja Starčevačke kulture sa arheološkog lokaliteta Ciglana-Slavonski Brod, a također će biti taksonomski određene.
Kostur konja iz 8 stoljeća s arheološkog lokaliteta Otok djelom je analiziran. Nadalje će se načiniti morfometrijske analize dugih kostiju kao i kraniometrijska mjerenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
053003
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tajana Trbojević Vukičević
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Social Sciences Index
- Social Sciences Index