Pregled bibliografske jedinice broj: 599942
Lokalni identitet i socijalna kohezija u pograničnom području Hrvatskog zagorja
Lokalni identitet i socijalna kohezija u pograničnom području Hrvatskog zagorja // Ponovno iscrtavanje granica: transformacije identiteta i redefiniranje kulturnih regija u novim političkim okolnostima / Belaj, Marijana ; Čiča, Zoran ; Matkovič, Anita ; Porenta, Tita ; Škrbić Alempijević, Nevenka (ur.).
Zagreb : Ljubljana: Hrvatsko etnološko društvo, Zagreb, Hrvatska Slovensko etnološko društvo, Ljubljana, Slovenija, 2014. str. 149-161 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 599942 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lokalni identitet i socijalna kohezija u pograničnom području Hrvatskog zagorja
(Local Identity and Social Cohesion in Cross-border region of Hrvatsko zagorje)
Autori
Zorko, Marta ; Kovačić, Marko ; Šulc, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ponovno iscrtavanje granica: transformacije identiteta i redefiniranje kulturnih regija u novim političkim okolnostima
/ Belaj, Marijana ; Čiča, Zoran ; Matkovič, Anita ; Porenta, Tita ; Škrbić Alempijević, Nevenka - Zagreb : Ljubljana : Hrvatsko etnološko društvo, Zagreb, Hrvatska Slovensko etnološko društvo, Ljubljana, Slovenija, 2014, 149-161
ISBN
978-953-55302-6-8
Skup
12. hrvatsko-slovenske etnološke paralele
Mjesto i datum
Duga Resa, Hrvatska, 23.09.2012. - 25.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lokalni identitet ; socijalna kohezija ; Hrvatsko zagorje ; regionalni identitet
(local identity ; social cohesion ; Hrvatsko zagorje ; ragional identiy)
Sažetak
Evolucijom teorije države, teritorija i granice iz modernog poimanja u postmoderno, u smislu erozije suvereniteta, deteritorijalizacije i globalizacije, pojavljuje se pojam pograničnih područja (borderlands). Taj se pojam odnosi na pogranične regije unutar više država i njihovu međusobnu suradnju. Često je na takav način u literaturi posebno naglašen prostorni koncept granice. Postojanje lokalnog identiteta i njegovo rangiranje, ukoliko je članovima zajednice primjerice važniji od nacionalnog, nerijetko može proizvesti društvene strukture koje su različite od dominantnih u tom društvu, što pak može imati za posljedicu različite gospodarske, gravitacijske pa i političke orijentacije te zajednice. Upravo zato su pogranične zajednice specifične. Tijekom povijesti gradile su posebne društvene odnose s državom s kojom graniče i stvarale tradiciju koja se danas često ne podudara s nacionalnom percepcijom o toj državi. Ideja ovog rada je postaviti okvir za istraživanje najvažnijih odrednica lokalnog identiteta, dovesti ga u vezu s društvenom kohezijom i povezati ga sa sociopolitičkim odnosima konkretne zajednice na području Hrvatskog zagorja. S obzirom da je promjena koncepta geopolitičkog pojma granice u postmodernom svijetu nastupila u okviru trokuta odnosa prostor – moć – stanovništvo, jedino je interdisciplinarnim istraživanjem moguće istražiti ovaj fenomen u njegovu ukupnom obujmu. Ovaj rad analizira mogućnosti i modalitete istraživanja društvenih identiteta i istražuje socijalnu koheziju u pograničnom dijelu Hrvatskog zagorja, s hrvatske strane hrvatsko-slovenske granice. Kombinacijom kvalitativnih i kvantitativnih istraživačkih metoda, u radu će biti argumentirano kako istraživano geografsko područje posjeduje socijalnu koheziju i razinu identiteta koja ga čini pograničnom zajednicom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb,
Institut za društvena istraživanja , Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb