Pregled bibliografske jedinice broj: 599728
Dugogodišnje preživljavanje bolesnika na liječenju hemodijalizom - Prikaz slučaja
Dugogodišnje preživljavanje bolesnika na liječenju hemodijalizom - Prikaz slučaja // Acta Medica Croatica ; 66(Supp.2) / Kučišec-Tepeš, Nastja (ur.).
Zagreb: Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, 2012. str. 87-88 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 599728 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dugogodišnje preživljavanje bolesnika na liječenju hemodijalizom - Prikaz slučaja
(Long term patient survival on hemodialysis - Case report)
Autori
Maleta, Ivica ; Orlić, Lidija ; Sladoje-Martinović, Branka ; Živčić-Ćosić, Stela ; Vuksanović-Mikuličić, Sretenka ; Bubić, Ivan ; Pavletić-Peršić, Martina ; Rački, Sanjin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Acta Medica Croatica ; 66(Supp.2)
/ Kučišec-Tepeš, Nastja - Zagreb : Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, 2012, 87-88
Skup
DiaTransplant 2012
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.10.2012. - 14.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hemodijaliza; preživljavanje; kvaliteta života
(survival; hemodialysis; quality of life)
Sažetak
Uvod: Liječenje bolesnika s terminalnim kroničnim bubrežnim zatajenjem dijalizom povezano je sa skraćenim očekivanim trajanjem života u odnosu na opću populaciju. Cilj rada bio je prikazati bolesnika na nadomjesnom liječenju hemodijalizom koji se dijalizira više od 38 godina. Prikaz bolesnika: Naš bolesnik je u 28. godini života, 1974. godine, započeo liječenje redovitom hemodijalizom zbog terminalnog kroničnog bubrežnog zatajenja uzrokovanog glomerulonefritisom. Kada je započeo liječenje hemodijalizom dijalizirao se na Killovim dijalizatorima i prve dijalize trajale su po 12 sati. Od 1984. godine je na bikarbonatnoj dijalizi, a zadnjih 15 godina na hemodijafiltraciji. Dijalizira se 15-20 sati tjedno. Postao je HCV pozitivan, vjerojatno zbog transfuzija koje je primao prvih godina liječenja. Od 1993. godine je na terapiji eritropoetinskim preparatima. Prva konstruirana arterio-venska (AV) fistula na lijevoj podlaktici prestala je funkcionirati nakon 30 godina. Potom mu je implantiran AV graft lijeve podlaktive, a kasnije graft na lijevoj nadlaktivi koje je funkcionirao šest godina. Sada se dijalizira putem centralnog venskog katetera. U dva navrata bio je podvrgnut transplantaciji bubrega. Prva transplantacija bubrega učinjena je krajem 1974. godine kod nas, transplantat je funkcionirao mjesec dana. Potom je učinjena transplantektomija zbog tromboze. Druga transplantacija učinjena je u Lyonu 1985. godine, transplantat je funkcionirao četiri dana. Problemi s lokomotornim aparatom javili su se prije 15 godina u vidu bolova i zakočenosti. Još 1983. godine učinjena mu je paratireoidektomija. Od tada su se vrijednosti PTH kretale od 30-55 pmol/l, a vrijednosti kalcija i fosfata uz terapiju vezača fosfata bile su u referentnim vrijednostima. Patološki prijelom kuka zadobio je 2002. godine i od tada je ograničeno pokretan. Zbog bolova koristi analgetike, sedative uključujući i opijate. Zadnja komplikacija koju je bolesnik imao bila je perforacija crijeva. Socijalna anamneza: Nakon završene gimnazije upisao je fakultet koji je završio. Oženio se, dobio jedno dijete. U početku je radio u struci. Kasnije je s drugim bolesnikom koji se također liječio dijalizom, digao kredit i otvorio kasino. Osnovali su udrugu za bolesnike 1985. godine. Godine 1989. uspio je s kolegama, također bolesnicima, otvoriti prvi privatni Centar za hemodijalizu. Centar je radio uspješno dugi niz godina, prije dvije godine je prodan i od tada je bolesnik u mirovini. Zaključak: Liječenje dijalizom može ponekad značajno produljiti trajanje života, tj. daleko više od očekivanog u toj grupi bolesnika, također kvaliteta života može biti vrlo dobra.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Ivan Bubić
(autor)
Martina Pavletić
(autor)
Lidija Orlić
(autor)
Stela Živčić-Ćosić
(autor)
Sanjin Rački
(autor)