Pregled bibliografske jedinice broj: 599196
Uloga socijalne podrške u obiteljima djece s teškoćama u razvoju
Uloga socijalne podrške u obiteljima djece s teškoćama u razvoju // Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa / Milković, M., Doležal, D., Hržica, g., Stošić, J (ur.). (ur.).
Zagreb: Printera Grupa, 2012. str. 188-189 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 599196 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga socijalne podrške u obiteljima djece s teškoćama u razvoju
(The role of social support for families of children with disabilities)
Autori
Milić Babić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa
/ Milković, M., Doležal, D., Hržica, g., Stošić, J (ur.). - Zagreb : Printera Grupa, 2012, 188-189
Skup
8. međunarodni znanstveni skup - Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2012. - 29.09.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
dijete s teškoćama u razvoju; roditeljstvo; socijalna podrška; roditeljska kompetencija
(child with disabilities; family; social support; parental competence)
Sažetak
Roditeljstvo i socijalna podrška pojmovi su koje znanstvenici proučavaju posljednjih desetljeća diljem svijeta. U novije vrijeme sve su prisutniji rezultati empirijskih istraživanja s fokusom na doprinos socijalne podrške u objašnjenju pojedinih aspekata kvalitete života obitelji djece s teškoćama u razvoju. U ovom istraživanju je sudjelovalo 308 roditelja djece s teškoćama u razvoju predškolske dobi u Gradu Zagrebu. Postavljeni cilj bio je ispitati je li socijalna podrška moderator povezanosti obilježja roditelja, djeteta i obitelji s osjećajem roditeljske kompetencije (efikasnosti i zadovoljstva u roditeljstvu). U drugom cilju željeli smo istražiti zadovoljstvo roditelja socijalnom podrškom koju primaju iz formalnih izvora. Regresijska analiza na uzorku roditelja djece s teškoćama u razvoju pokazuje da kod osoba s većim brojem djece, podrška šire društvene zajednice je povezana sa snažnijim osjećajem efikasnosti u ulozi roditelja. Nadalje rezultati pokazuju da je kod žena doživljaj niže podrške šire okoline povezan s procjenom manjeg zadovoljstva roditeljstvom. Podrška šire društvene okoline pozitivno je povezana sa zadovoljstvom u ispunjavanju roditeljske uloge, ali je pri tome njen učinak jači kod roditelja koji doživljavaju snažnije financijske teškoće. Roditelji su zadovoljni kvalitetom formalne podrške koju dobivaju od: odgajatelja, defektologa, logopeda i fizioterapeuta. Nešto niže zadovoljstvo izražavaju podrškom koju primaju od socijalnih radnika. Rezultati studije upućuju na potrebu jačeg angažmana šire okoline u osiguranju dostupne podrške roditeljima s troje i više djece i roditeljima nižih primanja s ciljem poboljšanja roditeljske kompetencije te u konačnici kvalitete života obitelji djece s teškoćama u razvoju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Marina Milić
(autor)