Pregled bibliografske jedinice broj: 598817
Izazovi skrbi o osobama s invaliditetom treće životne dobi
Izazovi skrbi o osobama s invaliditetom treće životne dobi // Zbornik sažetaka 5. međunarodne konferencije socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad" / Karačić, Štefica (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012. str. 65-65 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 598817 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi skrbi o osobama s invaliditetom treće životne dobi
(Challenges in care for older people with disabilities)
Autori
Milić Babić, Marina ; Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka 5. međunarodne konferencije socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad"
/ Karačić, Štefica - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012, 65-65
Skup
5. međunarodna konferencija socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad"
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 10.10.2012. - 12.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
osobe s invaliditetom; skrbništvo; izvaninstitucionalna skrb u zajednici
(people with disabilities; custody; noninstitutional care in community)
Sažetak
Većina skrbnika za starije osobe s invaliditetom su roditelji, braća i sestre, bračni parteri te drugi članovi obitelji. Skrbnička uloga uključuje brigu za osobu s težim/teškim invaliditetom od nastanka invaliditeta pa sve do duboke starosti. Ulazeći u treću životnu dob skrbnici se susreću s izraženijom potrebom planiranja kvalitetne skrbi za člana obitelji s invaliditetom obzirom na nadolazeću starost i pojačane potrebe za njegom i skrbi člana obitelji s invaliditetom. Napretkom medicine i suvremenog načina života osobe s invaliditetom danas doživljavaju duboku starost te su u trećoj životnoj dobi suočeni s potrebom pronalaska alternativnih oblika skrbi. Cilj ovog rada je dati pregled postojećih spoznaja o važnosti unaprjeđenja dostupnih usluga članovima obitelji koji skrbe o osobi s invaliditetom starije životne dobi. Dodatno rad će dati smjernice za razvoj postojećih usluga u lokalnoj zajednici koje su usmjerene na prevenciju institucionalizacije osoba s invaliditetom starije životne dobi ali i prevenciju institucionalizacije skrbnika starije životne dobi. Svjetska istraživanja i praksa upućuju na potrebu organiziranja podrške na mikro razini koja je dodatno unaprjeđena uspješnim multidisciplinarnim pristupom na mezo i makro razini društva. U praksi na području Hrvatske skrbnici koji se već nalaze u trećoj životnoj dobi te skrbe o članu obitelji s invaliditetom trebaju dostupne izvore podrške organizirane kroz formalni sustav ali i one usluge koje neprofitni sektor može pružiti (savjetovališta, pomoć putem telefona, organizacija aktivnosti za unaprjeđenje slobodnog vremena, grupe podrške). Navedeno je potrebno kako bi se osigurala skrbnicima i osobama s invaliditetom starije životne dobi što dulja neovisnost te prevenirala potreba za institucionalnim smještajem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb