Pregled bibliografske jedinice broj: 598816
Socijalni rizici starijih osoba s invaliditetom
Socijalni rizici starijih osoba s invaliditetom // Zbornik sažetaka 5. međunarodne konferencije socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad" / Karačić, Štefica (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012. str. 20-20 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 598816 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalni rizici starijih osoba s invaliditetom
(Social risks of older people with disabilities)
Autori
Buljevac, Marko ; Leutar, Zdravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka 5. međunarodne konferencije socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad"
/ Karačić, Štefica - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012, 20-20
Skup
5. međunarodna konferencija socijalnih radnika "Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad"
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 10.10.2012. - 12.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
starije osobe s invaliditetom; siromaštvo; socijalna isključenost
(older people with disabilities; poverty; social exclusion)
Sažetak
Siromaštvo, socijalna isključenost i invaliditet prepoznati su socijalni rizici suvremenog društva. Izlaganjem će se prikazati rezultati istraživanja »Socijalni položaj osoba s invaliditetom u Hrvatskoj« koje je Studijski centar socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu proveo za nekadašnje Ministarstvo obitelja, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Dobiveni rezultati temelje se na uzorku od 107 osoba s invaliditetom starijih od 65 godina života. Cilj izlaganje je prikazati siromaštvo i socijalnu isključenost kao determinantne života starijih osoba s invaliditetom. Stoga će se ove determinantne problematizirati kroz osnovne sociodemografske podatke, podatke o osobnom dohotku ispitanika, samopoimanje osobnog siromaštva, procjenu zadovoljstva izvorima formalne i neformalne podrške i uključenost u svakodnevni život zajednice. Rezultati istraživanja ukazuju kako se gotovo polovica ispitanika smatra siromašnim i neaktivnim članovima zajednice. Financijsku, praktičnu i pomoć u naravi najčešće dobivaju od vlastite djece, ali i od različitih pružatelja usluga u socijalnoj skrbi koji će biti navedeni u izlaganju. Ispitanici također iskazuju kako gotovo i ne sudjeluju u većini aktivnosti koje su im dostupne u lokalnim zajednicama. Može se zaključiti kako su starije osobe s invaliditetom u iznimnom riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, budući da njihove živote obilježavaju višestruki socijalni rizici: invaliditet, siromaštvo i socijalna isključenost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb