Pregled bibliografske jedinice broj: 598349
Europski pravni kontekst i značenje za hrvatsko obiteljsko pravo
Europski pravni kontekst i značenje za hrvatsko obiteljsko pravo // Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences, 4 (2013), 1; 77-91 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 598349 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Europski pravni kontekst i značenje za hrvatsko obiteljsko pravo
(European legal context and its significance for Croatian family law)
Autori
Majstorović, Irena
Izvornik
Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences (1847-7615) 4
(2013), 1;
77-91
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatsko obiteljsko pravo ; Vijeće Europe ; Europska unija
(Croatian family law ; Council of Europe ; European union)
Sažetak
Obiteljsko pravo je grana prava koja je bitno obilježena tradicijom i običajima te je kao takvo ono dugo bilo isključeno iz europskoga integracijskog procesa. U posljednjih je desetak godina, međutim, nastojanje za približavanjem, usklađivanjem, pa i ujednačavanjem obiteljskopravnih sustava postalo sve snažnije. Kao posljedica, započeo je razvoj europskoga obiteljskog prava. Svrha je ovoga rada procijeniti usklađenost hrvatskoga s europskim obiteljskim pravom te odrediti značenje koje zakonodavne promjene na nadnacionalnoj europskoj razini imaju na hrvatsko obiteljsko pravo. Pritom će težište analize biti na materijalnopravnim aspektima međusobnog približavanja i ujednačavanja sustava. Vezano uz aktivnosti Vijeća Europe, usporedit će se tri pravne situacije ovisno o prihvaćanju odnosno neprihvaćanju međunarodnih ugovora usvojenih u okviru ove regionalne organizacije, i to na primjeru Europske konvencije o pravnom statusu izvanbračne djece, Revidirane europske konvencije o posvojenju djece te Europske konvencije za ostvarivanje dječjih prava. Vezano pak uz aktivnosti Europske unije, istaknut će se posve drugačiji pristup, koji je sporadičan i parcijalan, te za sada u fokusu ima kolizijskopravne i procesnopravne norme. Kao najvažniji obvezujući dokument s materijalnopravnoga gledišta, razmotrit će se Povelja temeljnih prava Europske unije te njezina veza s Konvencijom o pravima djeteta Ujedinjenih naroda te Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda Vijeća Europe, kojoj će vjerojatno pristupiti i sama Unija. Također, ukazat će se na oprezan pristup Europskoga suda, koji svojim odlukama (još uvijek) ne zadire u bit obiteljskoga prava. Polazeći od premise da je europeizacija hrvatskoga obiteljskoga prava u užem smislu, jednako kao i procesi harmonizacije i unifikacije europskoga obiteljskog prava, započela prije desetak godina, ukazuje se na činjenicu da su načela i standardi ostvareni u nacionalnom pravu visoki i posve usporedivi s odgovarajućim zasadama europskoga prava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je prezentiran na znanstvenom skupu Akademije pravnih znanosti Hrvatske u suradnji s Pravnim fakultetom u Rijeci, pod nazivom “Usuglašavanje hrvatskog pravnog sustava s europskom pravnom stečevinom”, održanom u Opatiji 4. i 5. listopada 2012. godine.
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0662501-2523 - Europski sustav ljudskih prava i hrvatsko obiteljsko pravo (Hrabar, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Irena Majstorović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline