Pregled bibliografske jedinice broj: 597649
STANJE IHTIOZAJEDNICE UNUTAR PARKA PRIRODE „LASTOVSKO OTOČJE“ – ODGOVOR NA PODUZETE MJERE ZAŠTITE
STANJE IHTIOZAJEDNICE UNUTAR PARKA PRIRODE „LASTOVSKO OTOČJE“ – ODGOVOR NA PODUZETE MJERE ZAŠTITE, 2012., diplomski rad, diplomski, Sveučilišni studijski centar za studije mora, Split
CROSBI ID: 597649 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
STANJE IHTIOZAJEDNICE UNUTAR PARKA PRIRODE „LASTOVSKO OTOČJE“ – ODGOVOR NA PODUZETE MJERE ZAŠTITE
(STATE OF ICHTHYOCOMMUNITIES IN THE MARINE PROTECTED AREA "LASTOVSKO OTOČJE" – BENEFITS OF CONSERVATION MEASURE ENFORCEMENT)
Autori
Vrbatović, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilišni studijski centar za studije mora
Mjesto
Split
Datum
09.10
Godina
2012
Stranica
38
Mentor
Matić-Skoko, Sanja
Neposredni voditelj
Matić-Skoko, Sanja
Ključne riječi
ihtiozajednice; Lastovsko otočje; mjere zaštite
(ichthyocommunities; Lastovo Archipelago; conservation measures)
Sažetak
Cilj ovog diplomskog rada bio je procijeniti stanje ribolovnih resursa unutar Parka prirode "Lastovsko otočje" (NP) 5 mjeseci nakon stupanja na snagu Pravilnika o unutarnjem redu Parka, početkom 2010. god. Akvatorij NP je podijeljen u četiri ribolovne zone, koje će se iskorištavati u paru naimjenice svake 3 godine. Učinkovitost dizajna će se procjeniti budućim monitorinzima. Uzorci su prikupljeni u sve 4 zone Parka primjenom strukturiranog hijerarhijskog (tri faktora: ribolovne zone, položaj i mjesto) eksperimentalnog dizajna. Analizirani su podatci ukupnog bogatstva vrsta, biomase, indeksa raznolikosti, te multivarijatna analiza brojnosti i strukture biomase. Od 49 ulovljenih različitih vrsta riba, u lovinama je najčešća bila tabinja, Phycis phycis, i trlja od kamena, Mullus surmuletus, a pojavnošću 93% i 89% u sveukupnim lovinama. Od 16 zabilježenih vrsta rakova, dominantan je bio jastog, Palinurus elephas, s ukupnom pojavnošću od 58%. Nije pronađena statistički značajna razlika između bogatstva vrsta, ukupne brojnosti i biomase između različitih ribolovnih zona. Također, brojnost i struktura biomase analiziranih lovina je slična među ribolovnim zonama. Rezultati ovog istraživanja ukazuju na to da u razdoblju od 5 mjeseci provođenja Pravilnika nisu utvrđene nikakve razlike koje bi se mogle povezati s provedenim mjerama zaštite i gospodarenja unutar Parka..
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
001-0013077-0844 - Gospodarenje i bioraznolikost živih bogatstava u hrvatskom priobalju (Dulčić, Jakov, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Profili:
Sanja Matić-Skoko
(mentor)