Pregled bibliografske jedinice broj: 597490
Suzbijanje cvjetnog štitastog moljca (Trialeurodes vaporariorum W.) na rajčici zalijevanjem presadnica
Suzbijanje cvjetnog štitastog moljca (Trialeurodes vaporariorum W.) na rajčici zalijevanjem presadnica, 2011., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 597490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suzbijanje cvjetnog štitastog moljca (Trialeurodes vaporariorum W.) na rajčici zalijevanjem presadnica
(Control of the greenhouse whitefly (Trialeurodes vaporariorum W.) on tomato by irrigation)
Autori
Petrin, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.12
Godina
2011
Stranica
36
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
cvjetni štitasti moljac; imidakloprid; prskanje; rajčica; tiametoxam; Trialeurodes vaporariorum; učinkovitost; zalijevanje presadnica
(greenhouse whitefly; imidacloprid; spraying; tomato; tiamethoxam; Trialeurodes vaporariourum; efficacy; irrigation)
Sažetak
Intenzivna proizvodnja rajčice u svijetu počela je početkom 20. stoljeća i od tada stalno raste. U Hrvatskoj se rajčica proizvodi na oko 6.000 ha. Kod uzgoja u zaštićenom prostoru rajčicu napadaju brojni štetnici među kojima se po štetnosti najviše ističe cvjetni štitasti moljac, Trialeurodes vaporariorum Westw. Suzbijanje otežava činjenica da je štetnik izrazito polifagan ima velik broj generacija i biljaka domaćina. Uzgoj rajčice u uvjetima zaštićenog prostora odvija se iz presadnica, te se kao jedna od mogućnosti tretiranja presadnica javlja potapanje presadnica ili njihovo zalijevanje prije presađivanja otopinom sistemičnih insekticida. Cilj ovog rada bio je usporediti djelotvornost insekticida: imidakloprid, tiametoksam i lambda cihalotrin + tiametoksam primijenjenih zalijevanjem presadnica s djelotvornošću istih insekticida primijenjenih prskanjem na cvjetnog štitastog moljca na rajčici. Pokus je postavljen u plasteniku površine 90 m2 zasađenom sortom rajčice „Cheef“, u koji je bilo uključeno 5 varijanti. Nakon sadnje pristupilo se zalijevanju dviju varijanti te je obavljeno dodatno zalijevanje sredinom srpnja. Na tri varijante je obavljeno prskanje u dva termina određena temeljem pojave moljca na žutim pločama. Zaraza je očitavana svakih 7 dana. Sa svake repeticije uziman je uzorak od 10 listova (3 s donjeg, 4 sa srednjeg i 3 s vršnog dijela biljaka), pregledan pod binokularom i utvrđen je broj štetnika po listu. Podaci o učinkovitosti obrađeni su pomoću ANOVE i rangirani testom rangova po Duncanu. Insekticidi koji su primijenjeni zalijevanjem kao i oni primijenjeni prskanjem polučili su dobro djelovanje. Prednost se daje insekticidu tiametoksam zbog kraće karence (osobito ako se pristupa tretiranju blizu rokova berbe). Pouzdanost djelovanja insekticida lambda cihalotrin + tiametoksam bila je niža, a zadovoljavajuća učinkovitost je kraće trajala. Navedene metode imaju ekoloških prednosti (manji utjecaj na prirodne neprijatelje) i sukladne su načelima integrirane zaštite bilja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)