Pregled bibliografske jedinice broj: 597486
Učinak vizualnih mamaca na populaciju štetnika rajčice u zaštićenom prostoru
Učinak vizualnih mamaca na populaciju štetnika rajčice u zaštićenom prostoru, 2011., magistarski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 597486 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak vizualnih mamaca na populaciju štetnika rajčice u zaštićenom prostoru
(The effect of visual traps on the pests population in the greenhouse tomato production)
Autori
Dvečko, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.12
Godina
2011
Stranica
76
Mentor
Bažok, Renata ; Igrc Barčić, Jasminka
Ključne riječi
Aphididae; Frankliniella occidentalis Perg.; masovni ulov; plave ploče; rajčica; Trialeurodes vaporariorum Westw.; zaštićeni prostori; žute ploče.
(Aphididae; blue sticky traps; Frankliniella occidentalis Perg.; greenhouses; mass catch; tomato; Trialeurodes vaporariorum Westw.; yellow sticky traps)
Sažetak
Rajčica je najraširenija povrtna kultura. Rajčica se proizvodi na otvorenom i u zaštićenim prostorima. U zaštićenim prostorima rajčicu napada više štetnika koji sisanjem na lišću, plodovima, stabljici i cvijetu izazivaju fiziološke promjene na biljkama dovodeći do smanjenja prinosa i slabije kakvoće plodova. Neke vrste štetnika prenose viruse i izlučuju obilnu mednu rosu koju naseljavaju gljive čađavice, te je smanjena fotosinteza a time i asimilacijska sposobnost lišća. Štetnici koji se javljaju u zaštićenim prostorima imaju neke zajedničke odlike koje dovode do problema koji se javljaju u njihovom suzbijanju. Problemi su prvenstveno vezani na brzi razvoj rezistentnosti na insekticide, te na suženi izbor insekticida i opasnost da zbog česte uporabe dođe do nagomilavanja neželjenih i nedopuštenih rezidua u plodovima. Sve navedeno uz pojačane zahtjeve tržišta za proizvodima koji su proizvedeni sukladno načelima integrirane zaštite bilja dovodi u pitanje primjenu kemijske metode suzbijanja, te je stoga nužno rješenja tražiti u alternativnim metodama među kojima je i masovni ulov štetnika uporabom obojenih ploča. U istraživanju provedenom u 2004. i 2005.g. u pokusnom objektu površine 150 m2 postavljeno je 14 plavih i 21 žuta ploča. U kontrolnom objektu je provođena zaštita klasičnim kemijskim insekticidima a populacija štetnika je praćena obojenim pločama. U oba objekta su u redovitim očitavanjima ulova na obojenim pločama i vizualnim pregledima biljaka utvrđeni dominantni štetnici rajčice. Utvrđena je njihova zastupljenost na pojedinoj vrsti obojenih ploča te dinamika pojave. Najzastupljenije vrste na obojenim mamcima pripadale su porodici Aphididae. Po zastupljenosti slijedi kalifornijski trips, vrste roda Thrips spp., te cvjetni štitasti moljac koji je bio zastupljen u niskim populacijama. Obje vrste ploča pokazale su atraktivnost prema svim utvrđenim štetnicima. Ima određenih razlika u privlačnosti, plave ploče privlače nešto više kukaca iz reda Thysanoptera dok žute ploče bolje privlače cvjetnog štitastog moljca i lisne uši. U pokusnim objektima prevladavale su temperature koje su unutar raspona optimalnih temperatura, te stoga nije bilo moguće utvrditi izražene utjecaje temperature na pojavu pojedinih štetnika. Metoda masovnog ulova postavljanjem žutih i plavih obojenih ploča u količini od 1 ploče/4-5 m2 rezultirala je visokim ulovima štetnika i niskom brojnošću na biljkama, te su na taj način spriječene štete. Uspjeh ove metode bio je istovjetan uspjehu kemijskog suzbijanja štetnika. Zbog toksikoloških i ekotoksikoloških nedostataka kemijskih pripravaka, a u svrhu suzbijanja štetnika na rajčici upotreba velikog broja vizualnih mamaca može spriječiti štete ako je populacija štetnika niska do srednja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb