Pregled bibliografske jedinice broj: 597481
Prognoza i suzbijanje štetnika kupusa iz reda Lepidoptera na području Ogulina
Prognoza i suzbijanje štetnika kupusa iz reda Lepidoptera na području Ogulina, 2012., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 597481 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prognoza i suzbijanje štetnika kupusa iz reda Lepidoptera na području Ogulina
(Forecast and control of Lepidopterous pest of cabbage in the region of Ogulin)
Autori
Pintar, Sanela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.06
Godina
2012
Stranica
49
Mentor
Bažok, Renata
Ključne riječi
feromonske klopke; integrirana zaštita; kupus; red Lepidoptera; vizualni pregled biljaka
(pheromone traps; integrated pest management; cabbage; Lepidoptera; visual survey of the plants)
Sažetak
U Republici Hrvatskoj kupus je značajna kultura u proizvodnji povrća. Proizvodnja se Oodvija se u nekoliko glavnih regija uzgoja (Varaždin, Gorski kotar i Dalmacija). S povećanjem proizvodnje kupusa, povećani su i problemi u proizvodnji. Osim kupusne muhe, kupus ugrožava i veliki broj gusjenica vrsta iz reda Lepidoptera. Istraživanje je provedeno na lokaciji Skradnik kroz 2011.godinu. Cilj je bio utvrditi da li se feromonski mamci mogu koristiti za prognozu kupusnog moljca i lisnih sovica te da li se temeljem brojnosti leptira na feromonima mogu utvrditi visine zaraze gusjenicama i redukcija prinosa. Također, cilj je bio utvrditi razlike između djelotvornosti različitih djelatnih tvari koje su dozvoljene u Hrvatskoj i okolnim zemljama. Pomoću feromonskih klopki praćena je pojavaonađeno je 6 vrsta iz reda Lepidoptera koje štete kupusu. Leptiri svih vrsta koje su praćene utvrđeni su u feromonskim klopkama. Vizualnim pregledom utvrđena je prisutnost tri vrste gusjenica, kupusne sovice, povrtne sovice i kupusnog moljca. Udio pojedinih vrsta gusjenica razlikovao se od udjela pojedinih vrsta leptira. U pokusu suzbijanja je korišteno 8 djelatnih tvari, od kojih 3 nemaju dozvolu za suzbijanje štetnika na kupusu u Republici Hrvatskoj, ali imaju dozvolu za tu namjenu u nekoj od zemalja Europske unije. Svi primijenjeni insekticidi (metaflumizon, spinosad, klorpirifos-metil, klorpirifos+cipermetrin, deltametrin, alfa-cipermetrin i lufenuron) osim djelatne tvari imidakloprid, pokazali su djelovanje na smanjenje zaraze gusjenicama. Stoga se imidakloprid ne bi trebao koristiti kao zaštita od štetnih gusjenica na kupusu jer njeno djelovanje nije bilo zadovoljavajuće. Provedeno istraživanje pokazalo je da se potreba za suzbijanjem gusjenica u kupusu treba određivati isključivo temeljem vizualnih pregleda usjeva, a feromonske klopke su pogodne za određivanje trenutka kada treba početi s vizualnim pregledima. Postoje insekticidi koji se dobro uklapaju u programe integrirane zaštite. Proizvođači i zastupnici bi trebali razmisliti o proširenju dozvole za kupus slijedećih insekticida: lufenuron, metaflumizon, spinosad i emamektin benzoat. Sve navedeno pridonijelo bi lakšem provođenju integrirane zaštite kupusa od štetnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
178-1782066-2065 - Utvrđivanje prostorne distribucije gospodarski važnih štetnika primjenom GIS-a (Igrc-Barčić, Jasminka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Bažok
(mentor)